Ana sayfa Piyasa Kripto Para Bitcoin Pizza Günü Kutlu Olsun !

Bitcoin Pizza Günü Kutlu Olsun !

1012
0
PAYLAŞ

Bundan 8 sene önce, Bitcoin ile ilk defa bir ürünün satışı gerçekleştirmişti. İlginç olan kısım ise bu ürün yalnızca 2 tane pizzaydı. Daha ilginç olan da bu pizzanın satışı tamı tamına 10.000 Bitcoin karşılığında gerçekleşirken bu ilk alışveriş ile birlikte Bitcoin için bir dönüm noktası haline geldi. O günden bu yana 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü olarak anıldı, hatta kutlanmaya başladı.

Bitcoin Pizza Günü’nün en çılgın yanı sizin de tahmin ettiğiniz gibi bu iki pizzanın dolar cinsinden tam olarak ne kadar ettiğini hesap etmek olacaktır. Şu anda bu iki pizzanın değeri aşağı yukarı 82 milyon dolar civarında ! Evet şaka değil. Peki sizce bu olay neden bu kadar önemli? Bunu anlamak için 2010 tarihine geri dönüş yapmak gerekiyor.
2010 yılının Mayıs ayında Laszlo Hanyecz isimli bir yazılımcı, pizza satın almak için elinde kazmış olduğu Bitcoin ile ödeme yapmak istiyordu. Çevrimiçi forumlarda da bu isteğini dile getiren Laszlo Hanyecz, en sonunda bir anlaşma sağlayarak 2 adet pizza için 10.000 Bitcoin ödeyecekti. O zamanlar 10.000 Bitcoin hemen hemen 25 dolara denk geliyordu. Aslına bakarsak bu olaydaki esas önemli nokta harcanan Bitcoin miktarı ya da satın alınan ürün değil. Esas önemli nokta, Bitcoin ile bir ticaretin gerçekleşmiş olmasıydı. Bu alışveriş Bitcoin için tam anlamıyla bir dönüm noktasıydı. Ortada sadece 16 dilim pizza olmasına rağmen arka planda Bitcoin ile ticaret dönemi başlamıştı.

Hanyecz, The New York Times ile yaptığı bir röportajında şu sözleri söylemişti: ”O zamanlar Bitcoin’in elle tutulur gözle görülür herhangi bir değeri yoktu. Bu yüzden Bitcoin’i pizza satın almak için kullanma fikri, inanılmaz derece havalıydı. Kimse bunun bu kadar büyük bir etki oluşturacağını beklemiyordu. “

BİR CEVAP BIRAK