Ana sayfa Piyasa Kripto Para Bitcoin’in Vergi Çalışmaları Güney Kore’de Hız Kazandı

Bitcoin’in Vergi Çalışmaları Güney Kore’de Hız Kazandı

890
0
PAYLAŞ

Son zamanlarda ülkeler, Bitcoin ve diğer kripto paralar için vergi çalışmalarına başlamışlardı ve bu çalışmalar hızlandı. Bu ülkelerden biri olan Tayland’da çalışmalar sonuçlandı ve Bitcoin’den %7 KDV’ye ek olarak %15 de sermaye kazançları vergisi alınması kararlaştırılmıştı. Bir başka Asya ülkesi Güney Kore de bu konuda vergi çalışmalarını hızlandırdı.

Güney Koreli haber organı Fuji News Network, ülkenin Strateji ve Finans Bakanlığı’nın Haziran ayı sonuna kadar kripto paralar için bir vergi mevzuatı yayınlayacağını bildirdi. Mevzuat yayınlandıktan sonra herhangi bir verginin önümüzdeki yıldan itibaren uygulamada olacağı kaydedildi. Güney Kore’de Bitcoin ve diğer kripto paralar için vergi planının duyurulması, Mart ayında gerçekleştirilen G20 toplantısının ardından gelmesiyle de oldukça dikkat çekici.
Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Strateji ve Finans Bakanı, ülkenin yerel Bitcoin pazarı için vergilendirme yöntemleri aradığını açıklamıştı. Ocak ayında ise Güney Kore hükümeti, kripto para borsalarının %22’lik kurumlar vergisine ek %2.2 yerel gelir vergisi doğrultusunda vergilendirileceğini bildirmişti. FNN’ye göre Güney Kore hükümeti, aynı zamanda 13 Haziran’da yapılacak yerel seçimlerin ardından da “tam ölçekli bir sanal para regülasyonu” tesis edecek.

BİR CEVAP BIRAK