Ana sayfa Piyasa Kripto Para Bitcoin’in Yasak Olduğu Ülkeler

Bitcoin’in Yasak Olduğu Ülkeler

1350
0
PAYLAŞ

Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, bir tür dijital para birimi olarak ortaya çıkan bitcoin bildiğiniz üzere her geçen gün daha çok büyüyor ve alıcısı hızlı bir şekilde büyüyor. Günümüzde en fazla dikkat çeken yatırım aracı diyebilir. Son günlerde sallantıda olması ile birlikte merak edilen bir konu da bitconin yasal ve yasak olduğu ülkelerin hangileri olduğu. Tahmin edersiniz ki önemli diyebileceğimiz bir kısım için bitcoin her ne kadar bir kara para aklama aracı olarak görülse de bu yargının bir aslı da bulunmuyor. Fakat bu yargıya sahip olan bazı ülkeler bitcoinin kullanılmasını yasaklamış hatta kullananlara hapis cezası uygulanma yoluna bile gitmiştir. Fakat son dönemlere geldiğimizde aradan geçen 10 yıllık süre zarfı içerisinde değerine değer katan ve alıcısı hızla artan bitcoin bugün dünya genelinde pek çok devlet tarafından yasal bir para birimi olarak da kabul görüldü.

Bitcoinin yasak olduğu ülkelere gelmeden önce cevabı bilinen fakat emin olunmayan soruya açıklık getirelim. Bitcoin Türkiye’de yasal mı ? Bu sorunun cevabını Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklama ile verelim: ”Herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen bir sanal para birimi olarak bilinen Bitcoin ve benzeri kripto paralar ile ülkemizde doğrudan ilgili herhangi bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Diğer taraftan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 25 Kasım 2013 tarihinde yapılan açıklama ile Bitcoin ve benzeri kripto paraların elektronik para olmadıkları ve bu kapsamda 6493 sayılı Kanuna tabi olmadıkları duyurulmuş bulunmaktadır.” Yani Türkiye’de bitcoin yasa dışı bir para birimi olarak görülmemektedir.  Bununla beraber Türkiye genelinde çeşitli illerde faaliyet gösteren 43 firma şuan bitcoin ile alışverişi mümkün kılıyor.

Bitcoin’in Yasak Olduğu Ülkeler

Nacizane bir yorum yapmak gerekirse alkollü içeceklerin veya bazı ülkelerde internetin yasaklanması gibi, Bitcoin’i yasaklamak mantıksız ve uygulanamaz geliyor. Fakat böyle düşünürken kripto paraların çoktan yasaklandığı 5 ülke zaten var. Bu ülkeler; BangladeşBolivyaEkvadorKırgızistan ve Nepal. Hatta ilginçtir ki, Nepal’de Bitcoin’le ilgilenen neredeyse bir düzine kişi hapse atılmış. Hapse atılan son iki kişinin suçu ise oldukça ağır; kendileri ufak çaplı bir kripto para borsası işletmiş.
Siz bitcoinin yasal veya yasak olması hakkında ne düşünüyorsunuz ?

 

BİR CEVAP BIRAK