Ana sayfa Güncel Ekonomi Borsa İstanbul Yükselişle Açıldı

Borsa İstanbul Yükselişle Açıldı

1193
0
PAYLAŞ

Borsa İstanbul dolar ve eurodaki yükselişin yanında güne %0.33 oranında yükselişle 117 bin 978 puandan başladı. ABD’nin ticaret savaşını başlatması, cari açığın yüksek gelmesi, seçim ittifakına ilişkin endişeler, Afrin’de yaşanacak olası çatışma ortamı beklentileri hisse piyasasında gerilimi artırıyor.
Küresel piyasalarda da ABD’nin gümrük vergilerini artırıyor olması ve Fed’in faiz artırarak ABD tahvillerine olan ilgiyi destekleyeceğinden dalgalı seyir hakim oluyor.
Analistler Borsa İstanbul için destek olarak 116 bin puanı, direnç olarak ise 120 bin 800 puanı öne çıkardı.

DOLAR VE EURO GÜÇLENİYOR

Jeopolitik, siyasi ve makro ekonomik gelişmeleri izleyen kur ve faizde geçen hafta başlayan olumsuz ayrışma ve satış baskısı devam ediyor. Dolardaki hemen hemen zayıf seyir nedeniyle dolar/TL’de etki daha sınırlı hissedilse de, TL euro ve sepet bazında yeni tarihi rekorlarında. 

ABD’de faiz artışlarının hızlanmasından tedirgin olunan  bir dönemde, şehir içi çatışmaların yaşanabileceği kuşatma aşamasına gelinen Afrin operasyonunun, Seçim İttifakı Yasası’nın, yüksek enflasyon ve yüksek cari açığın bir arada Türkiye ekonomisini nasıl etkileyeceği endişeleri satış baskısının ana nedeni olarak görülüyor. 

TL gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmaya dün de kısmen devam ederken; dolar/TL gece illikit işlemlerde bugün 3.8950’yi test ederek 14 Aralık’tan beri yeni en yüksek seviyeyi gördü. Gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik faiz ise yabancı ağırlıklı satış dalgası ise dün Kasım sonundan beri
gördüğü en yüksek seviye olan yüzde 12.75’ten sınırlı aşağıdaki seyrini sürdürüyor. 

Dolar/TL güne 3.88 lira seviyesinden başladı. Saat 09:24 itibariyle 3.8810 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 3.8764 lira, en yüksek 3.8837 lira seviyesi görüldü.
Euro ise 4.8061 liradan alıcı buluyor. Gram altın 165.4 lirada bulunuyor.

Bankacılar Türkiye piyasalarında geçen haftadan beri yaşanan satış baskısını “Türkiye’ye yönelik algıda bozulma” şeklinde yorumluyor. Bir bankanın döviz masası yetkilisi, “Dolardaki ABD kaynaklı zayıf seyir TL’deki değer kaybını hafifletiyor. Ancak euro ve sepet bazında baktığımızda tarihi rekorları kırdık. Endişelerin
devamı halinde satış baskısının da devamı olası” dedi.

 

BİR CEVAP BIRAK