Ana sayfa Güncel Ekonomi Borsa İstanbul Yükselişle Açıldı

Borsa İstanbul Yükselişle Açıldı

979
0
PAYLAŞ

Borsa İstanbul olumsuzluklardan sıyrılamıyor. Endeks güne %0.45 oranında yükselişle 117 bin 125 puandan başladı.
Küresel piyasalardaki ABD-Çin ticaret savaşı endişeleri hisse piyasalarına satış getirirken güvenilir kısımlara talebi artırıyor.
Altına fiyatları hem talep artışı hem de dolardaki yükselişle tırmanmaya başladı.
2 yıllık tahvil faizi ise yüzde 14’ü aştı.
İç siyasi gelişmeler, jeopolitik riskler, cari açığın artması, dolar kurundaki yükselişin enflasyonu yukarı yönlü tetikleyecek olması, Türkiye’nin Afrin’den sonra Menbiç’e askeri harekat başlatması ihtimali piyasalarda baskı unsuru oluşturuyor.
Analistler destek olarak 115 bin puanı, direnç olarak ise 119 bin puanı öne çıkarıyor.

KÜRESEL PİYASALAR

ABD ile Çin arasında ticaret savaşı tedirginliği yüzünden Asya borsaları bir günü daha satış baskısı altında geçiriyor. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi art arda dördüncü seansta da gerileyerek %0.2 ekside bulunuyor.
Asya piyasalarındaki gerilemeye karşılık geçen haftayı sert düşüşle kapatan S&P 500 vadeli işlemleri artıda seyrediyor. ABD’li şirketlerin Çin piyasasında daha kolay faaliyet göstermesi için iki ülkenin görüşmelere başladığını bildiren Wall Street Journal haberinin ardından S&P 500 vadelileri % 0.6 yükseldi.
Ancak haber Asya borsalarına destek olmadı. Japonya’nın Nikkei endeksi açılışta altı ayın dip seviyesine indikten sonra %0.6 ekside, Çin hisse endeksleri ise %1’in üzerinde kayıpla hareket ediyor.
ABD Başkanı Donald Trump, çelik ve aluminyuma getirdiği gümrük vergilerinin ardından Çin’den ithal edilen 60 milyar dolara kadar büyüklüğe sahip ürüne gümrük vergisi getiren muhtırayı Cuma günü imzaladı.
Çin ise bunun ardından ABD’den ithal 3 milyar dolar tutarındaki ürüne ek gümrük vergisi getirmeyi değerlendirdiğini açıklayarak misillemeye hazır olduğunu gösterdi.

BİR CEVAP BIRAK