Ana sayfa Güncel Ekonomi Bu Sene 6 Milyon Rus Turist Bekleniyor

Bu Sene 6 Milyon Rus Turist Bekleniyor

1066
0
PAYLAŞ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı olan Ömer ARISOY, geçen sene 4.5 milyon seviyesinde seyreden Rus turist sayısının, Bu sene 6 milyon seviyesinde seyredileceği düşünülmekte. Hem Antalya’nın hemde Türkiye’nin Rus turistleri en iyi şekilde ağırlayacağına deyindi. Antalya’nın Serik ilçesine bağlı olan Belek Turizm bölgesinde bulunmakta olan bir otelde, Türk- Rus Misafirperverlik Forumu gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen bu Foruma katılan isimler arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer ARISOY, Vali Münir KARALOĞLU, Rusya Federal Turizm Ajansı Başkan Yardımcısı Nikolay KOROLEV, Türkiye ve Rusya turizm sektör temsilcileri katılımlarını gerçekleştirdi. “Türkiye’nin misafir odası, turizmin başkentine hoşgeldiniz.” diyerek foruma katılan Rus misafirleri karşılayan Vali KARAOĞLU, ayrıca ifadelerinde şu sözlere yer verdi. “Biz misafirimizi dinine, diline, rengine, pasaportuna bakmadan evimizin baş köşesinde ağırlar, en leziz yemeklerimizi misafirimize tattırmak ve mutlu bir şekilde geri göndermek isteriz. Bizim en önemli özelliğimiz budur ve bu formun isminin misafirperverlik olmasının sebebi de budur.”

4.5 Milyon Turistin, 3.7 Milyonu Antalyada Misafir Edildi

Rusya ve Türkiye arasında son zamanlarda ilişkilerin üst düzeyde ve iyiye seyrettiğine deyinen, Vali KARAOĞLU bu gidişatında iki ülkenin liderlerinin büyük katkısı olduğunun altını çizdi, ayrıca konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“İki ülke liderimize çok teşekkür ediyoruz. Türkiye’ye gelen 4.5 milyon Rus turistin 3.7 milyonunu Antalya’da ağırladık. Antalya’ya gelen turistin yüzde 40’ını Rus dostlarımız oluşturdu. Bunun daha da ileri gidebileceğini hem Rus dostlarımız hem de biz görüyoruz.”

‘TURKORUS DEDİĞİMİZ ÇOCUKLARIMIZ VAR ARTIK’

İki ülke liderleleri en son görüşmelerinde, vize konusunu masaya yatırmışlardı Vali KARAOĞLU bu konuya dikkat çekti ve Ekledi:

“Eğer vize sorunu çözülürse bu rakamların çok daha ileri taşınabileceğini iki taraf da görüyor. Biz Rusları sadece Antalya’da tatilini geçiren kişiler olarak görmüyoruz, çünkü 20 bine yakın Rus dostumuz hayatını Antalya’da sürdürüyor. Burada gayrimenkul aldılar, Antalyalı oldular. Birçok akrabalık ilişkileri oluştu. TurkoRus dediğimiz çocuklarımız var artık. Onlar büyüyüp, iş hayatına katıldığında iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine büyük katkı koyacaktır” dedi.

TURİZMİN DİLİ BARIŞ DİLİDİR

Ne yaşanırsa yaşansın turizmin dili barış olduğuna dikkat çeken KARAOĞLU, 2015 senesinde yaşanan talihsiz olay sonucunda turizm’in olumsuz yönde etkilendiğini dile getirdi ve sözlerine şu şekilde devam etti:

“Keşke turizmi dışında tutabilseydik. Biz ne olursa olun turizmi barış dili olarak kullanmaya devam etmemiz lazım. Bundan sonra da siyasi ilişkilerde problemler yaşanabilir ama bizim ne olursa olsun turizmi barış dili olarak kullanarak iki ülke arasındaki ilişkilerin korunmasına, gelişmesine yardımcı olmamız lazım” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu ile Turizm anlamında çok köklü bir ilişkinin olduğuna dikkatleri çeken Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer ARISOY  ekledi:

“Geçtiğimiz yıllarda meydana gelen olumsuzlukları artık unutursak 2017 Rusya turizminde rekor bir yıl oldu. 4 milyon 750 bin Rus misafir etmenin onurunu yaşadık. 2018 yılı tahminlerimiz ise bu yıl nasip olursa 6 milyon Rus vatandaşımızı başta Antalya olmak üzere ülkemizde misafir etmeyi öngörüyoruz” dedi.

Türkiye Rus misafirlerini en iyi şekilde ağırlamaya hazır. Rus Turistler 2016 senesinden 2017 arasında artış gösterdi. Ruslar Türkiye.ye özellikle Antalya’ya büyük bir ilgi duymakta. 2019 senesi Türkiyey’le Rusya arası karşılıklı olarak bir tursit yılı ilan edildi iki ülke arasında olumlu bir ilerleme olduğunun altı çiziliyor.

İki Ülke Arasındaki Vize Problemleri Çözülmek İsteniyorNikolay Korolev, iki ülke arasındaki vize problemlerinin çözüme kavuşturulmak istediğine deyindi ve ekledi:

“Potansiyelimiz turizm açısından çok büyük ve çok farklı altbaşlıklarda birlikte çalışabiliriz. Güneş, kumsal turizmi dışında kültür, sağlık gibi çeşitli turizm alanlarında da çalışmalarımıza devam ediyoruz. Önümüzdeki yıl Türk-Rus turizm yılı da bu açıdan iyi bir sonuç verecektir” dedi.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK