Ana sayfa Güncel Ekonomi Cari İşlemler Açığı Beklentilerin Altında Seyretti !

Cari İşlemler Açığı Beklentilerin Altında Seyretti !

1004
0
PAYLAŞ

Merkez Bankası şubat ayına ilişkin, cari açık verisini açıkladı. Yapılan açıklamalardan elde edilen verilere göre: Cari işlemler açığı bir önceki senenin şubat ayını baz aldığımızda 1 Milyar 586 Milyon Amerika Birleşik Devletleri Doları artarak, 4 Milyar 152 Milyon Amerika Birleşik Devletleri doları olarak gerçekleştiği seyredildi. Beklenilen rakam 4,35 milyar dolar seviyesindeydi. Merkez Bankası tarafından yapılan elde edilen veriler neticesinde, bu olayın sonucu olarak, 12 aylık cari işlemler açığı 53.346 milyon Amerika Birleşik Devletleri Doları olduğunu görmekteyiz. Net hata noksan ise Şubat ayında 1.38 milyar dolar oldu.

Açıklamada Şu Bilgilere Yer Verildi:

“Bu ayda, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre 1.954 milyon ABD doları artarak 4.442 milyon ABD dolarına yükselmiştir.
Hizmetler dengesinden kaynaklanan net girişler, 364 milyon ABD doları artarak 846 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 266 milyon ABD doları tutarında artarak 835 milyon ABD dolarına yükselmiştir.Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 164 milyon ABD doları azalarak 493 milyon ABD doları olmuştur.
İkincil gelir dengesi kalemi kaynaklı net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 134 milyon ABD doları azalarak 14 milyon ABD dolarına gerilemiştir.

Finans Hesabı:

Doğrudan yatırımlar 268 milyon ABD doları net çıkış kaydetmiştir. Bu gelişmede, yurtiçi yerleşiklerin yurtdışında yaptığı doğrudan yatırımların bir önceki yılın aynı ayına göre net bazda 592 milyon ABD
doları artarak 779 milyon ABD dolarına yükselmesi etkili olmuştur.Portföy yatırımları 297 milyon ABD doları tutarında net çıkış kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 348 milyon ABD doları ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 180 milyon ABD doları net satış yaptığı görülmektedir.
Yurtdışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak, bankalar 511 milyon ABD doları net borçlanma gerçekleştirmiştir. Diğer yatırımlarda 3.080 milyon ABD doları tutarında net giriş gerçekleşmiştir.
Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 141 milyon ABD doları net azalış, yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları ise 458 milyon ABD doları net artış kaydetmiştir.Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak bankalar, Genel
Hükümet ve diğer sektörler sırasıyla 598 milyon ABD doları, 141 milyon ABD doları ve 1.888 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirmiştir.Resmi rezervlerde bu ayda 263 milyon ABD doları net azalış gözlenmiştir.”

BİR CEVAP BIRAK