Ana sayfa Piyasa Altın Çeyrek Altın Kaç Gram? Çeyrek Altın Ağırlığı

Çeyrek Altın Kaç Gram? Çeyrek Altın Ağırlığı

4114
0
PAYLAŞ

Altın yatırımı ve hediyelik altın denildiğinde akla ilk gelen altın türlerinden biri olan çeyrek altın için gram ağırlığı merak konusudur. Özellikle alım satım işlemlerini fazlaca yapan kişiler, aldıkları çeyrek altının maliyetini hesaplamak istediklerinde çeyrek altının gram cinsinden ağırlığını merak etmektedir. Türkiye’de çok fazla tercih edilmesi, hem yatırım hem de takı olarak kullanılabiliyor olması, çeyrek altın üzerindeki merakı arttırmaktadır. Peki çeyrek altın kaç gram? Teraziye atıldığındaki ağırlığı ve has altın cinsinden kaç grama tekabül ettiğini merak ediyor musunuz?

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAM

Çeyrek altının gramı kadar bilmeniz gereken bir kaç detay daha vardır. O da üzerindeki kulp kısmının altın olmadığıdır. Bu sebepten dolayı teraziye kulplu şekilde atıldığında yanlış bir ağırlık verir. Doğru ağırlığı bulmak için kulpsuz olarak teraziye atılmalıdır. Ayrıca evdeki hassas teraziler altın ağırlığını ölçmek için kullanılamaz. Doğru ağırlığı sizlere yansıtmayacaktır. Kuyumcu terazileri çok daha hassastır. Evdeki teraziler sadece gram cinsinden bilgi aktarabilirken, hassas kuyumcu terazileri santigram cinsinden bilgileri de görüntüler ve tartar.

Kulpsuz çeyrek altını teraziye attığınızda ağırlığı 1.75 gram gelmektedir. Yani çeyrek altın kaç gram sorusunun net yanıtı 1.75 gram diyebiliriz. 22 Ayar olan çeyrek altının bozdurma fiyatı da aslında bu şekilde hesaplanır. Yani kuyumcular çeyrek altını gerş alırken 1.75 ağırlığı 22 ayar hurda alış fiyatı ile çarparak belirler. O an 22 ayar hurda altın fiyatı ne kadar ise o şekilde hesaplanarak müşteriye fiyat söylenir. Bir diğer hesaplama daha mevcuttur. O da satış yaparken kullanılır ve has cinsinden ağırlığıdır. 22 Ayar 1.75 ağırlığındaki çeyrek altının has altın (24 ayar) cinsinden hesaplanmış hali 1.63 gram ağırlık yapar. Bu tamamen kağıt üzerinde hesaplamaları kolaylaştırması için kuyumcular arasında kullanılan birimdir. Kuyumcular çeyrek altını satarken 1.63 gr ile o günkü gram altın (has altın) fiyatını çarpar. Bu onlar için maliyettir ve üzerine küçük bir ekleme ile çeyrek altının satış fiyatını belirlerler.

ÇEYREK ALTIN HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

22 Ayardır. Kulplu şekilde satılması makbuldür. Hem takı hem yatırım olarak kullanılır. Kuyumcularda ve piyasada aktif olarak en çok işlem gören altın türüdür. En düşük yatırım altını olarak da bilinir. Aynı zamanda küçük altın, hediyelik altın gibi farklı isimlerle de bilinir. Alış satış arasındaki fark çok fazla değildir. Üzerinde tarih yer alır. Tarih, üretim yılını bize bildirir. Bozdurma sırasında yeni veya eski çeyrek altın fiyatı değişmez ve aynıdır. Fakat kuyumcunun çeyrek altın satışında yeni ve çeyrek altın fiyatı arasında fiyat farkı olabilmektedir. Bunun sebebi ise, kuyumcu eski tarihli çeyrek altını muhtemelen müşteriden geri dönerek satın almış ve satmaktadır. Yeni çeyrek altını ise darphaneden damga vergisi ödeyerek alma ihtimali kuvvetlidir ve bu sebeple kendisine maliyeti daha yüksek olmuştur. Bu maliyet farklılığı da müşteriye yansıtılmaktadır.

Çeyrek altın ağırlığı, gramı ve diğer detaylar hakkında farklı sorularınız varsa öğrenmek istiyorsanız yazının altına yorum bırakabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK