Ana sayfa Kredi İhtiyaç Kredisi Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

1332
0
PAYLAŞ

Evlenecek çiftlerin korkulu rüyası haline gelen evlilik masrafları devlet tarafından destekleniyor. Devlet destekli evlilik kredisi ile masraflarınızın bir bölümünü karşılamak mümkün. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından tahsis edilen evlilik kredisi, evlilik arefesindeki çiftlere maddi destek amaçlıdır. Mütevazi bir düğün yapacak olanlar için yeterli gibi görünse de bir çok düğün yapacak aile ve çiftlerin ihtiyaçlarını %100 karşılaması zor görünüyor. Çünkü devlet tarafından verilen evlilik kredisi 10.000 TL tutarındadır. Devlet desteği olarak görülse de geri ödemeli olduğunu belirtelim. Buradaki avantaj, geri ödemenin ertelenebilir şekilde gecikmeli yapılması ve hiç bir faiz alınmaması. Yani devletin sunduğu evlilik ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bu hizmette 10.000 TL kredi alındığı zaman geri ödemesi de sadece 10.000 TL’dir ve 5 yıl içerisinde ödemeli olarak vadelendirilir.

FAİZSİZ EVLİLİK KREDİSİ NASIL ALINIR?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın öncülük ettiği evlilik kredisi kapsamında, bu krediyi almak için bazı şartlar belirlenmiştir. Bu şartlar arasında en önemlisi, evlenecek kişilerin yaşı. Sadece 18-24 Arası yaşta evlilik yapanlar için geçerli oluyor. Eğer lisans mezunuysanız o zaman bu yaş sınırı 26’ya çekilebilmektedir. Evlenecek olan çiftten bir tanesinin yaş şartını karşılayabiliyor olması yeterlidir.

Devletin diğer şartı ise ağır hükümlü olmamak. Yani Türk Ceza Kanunu’nda yerini almış ağır cezalardan herhangi birini almamış olmak gerekir. Eğer kişi daha önce ağır ceza almışsa evlilik kredisinden yararlanamaz.

Ve son şart olarak krediye başvuru yapacak olanların maddi durumunun iyi durumda olmadığının ispatı. Yani sizin gelir durumunuz ya da üzerinize çeşitli mal, mülk bulunuyorsa başvurunuzun onaylanmama ihtimali vardır. Evlilik kredisinde maddi imkansızlık sebebi önemli bir etken.

DEVLET DESTEKLİ EVLİLİK KREDİSİ BAŞVURUSU

Evlilik kredisini aldığınız zaman devlet size geri ödenmesi için 4 yıl süre biçmiştir. İstendiği taktirde ödeme ilk yıl ötelenebiliyor. Yani 1 yıl gecikmeli ödemeye başlayabiliyorsunuz Bu da geri ödemesini 5 yılda tamamlayabilecek olduğunuz anlamına gelir. Daha önce devlet yurdunda ya da yetimhane de kalınmışsa öteleme iki yıl olabiliyor. Başvuru ise bankalar aracılığı ile gerçekleşmektedir. Kredi sağlama konusunda banka ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı anlaşma yapmıştır. Herhangi bir bankaya giderek müşteri hizmetlerine devlet destekli faizsiz evlilik kredisi almak istediğinizi söyleyerek başvurunuzu yapabilirsiniz. Tarafınıza verilecek formu doldurmanız yeterli olacaktır. Sizden ek olarak nüfus cüzdanı fotokopisi istenir.

BİR CEVAP BIRAK