Ana sayfa Makaleler Dolandırıcılık Olaylarına Karşı Almanız Gereken Önlemler

Dolandırıcılık Olaylarına Karşı Almanız Gereken Önlemler

1244
0
PAYLAŞ

Dolandırıcılık olayları hiç bir zaman bitmek bilmedi tabii ki fakat özellikle son zamanlarda sayısı ile birlikte çeşitleri de iyice artı. Bana olmaz dememek lazım herkesin başına ansızın gelebilir. Dolandırıcılık kişide eğitimli-eğitimsiz ayırt etmiyor. Ama bilgilenmekte kesinlikle fayda var. En azından bir takım şeylere dikkat edersek herhangi bir durum karşısında dolandırıcı ile karşı karşıya olup olmadığımızı anlayıp yol izleyebiliriz.

Dolandırıcılık Olaylarına Karşı Almanız Gereken Önlemler

  1. İlk olarak şunu aklınızdan çıkarmayın; Polis veya jandarma sizden asla para istemezler.
  2. Bir şekilde şüphelendiyseniz, meşgul olduğunuzu ve daha sonra arayacağınızı söyleyin. “İşleminizi şimdi tamamlamamız gerek” cevabı geldiyse, bir dolandırıcıyla konuştuğunuza garanti verebiliriz.
  3. Anlık olarak bazı teklifler çok cazip gelebilir ama hemen kanmayın. ‘Hızlı para. Hemen paranı ikiye, üçe katla…’  gibi cümlelere inanmayın, uzak durun. Kabul ediyoruz, gerçek bir teklif olsaydı muhteşem olurdu fakat inanması çok güç. İşte burada yapılan hata mantığı devreden çıkarıp duygularla hareket edilmesi.
  4. Otellerin internet sitelerini taklit ederek kredi kartıyla oda satışı yapılabiliyor. Otele gidene kadar dolandırıldığınızı anlamıyorsunuz. Bundan etkilenmemek için mutlaka seyahat sigortası yaptırın ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne başvurun.
  5. En sık karşılaşılan durumlardan biri de ‘bankadan arıyoruz’ yalanı. Kart numaranızı isteyeceklerdir. Onlardan, geri aranabilecek telefon numarası isteyin bakalım. Veya kendinizle ilgili sorular sorun. Tabii cevap veremeyecekler. Bu yüzden asla soru sormaktan çekinmeyin.
  6. Sizi de arayanın her cümlesini sorgulayın. Herhangi bir bilgi istediğinde bu bilgiyi neden istediklerini sorun ? Ve evet-hayır yanıtı ile cevap alacağınız sorular sormayın. Aksi taktirde dolandırıcılara can simidi atmaktan farksız olursunuz.
  7. Dolandırıcılar telaş yapmanızı isterler. Kısa sürede detaylara dikkat etmeyip, aldığınız riskin farkına varmıyorsunuz. Sakin olun. Gerçek bankalar sizi telaşa sokmazlar.
  8. Kendinize olan güveniniz elbette çok güzel fakat ‘ben dolandırıcıyı gözünden tanırım’ gibi büyük laflara gerek yok. Adı üstünde ‘dolandırıcı’. Kendinize mutlaka yanılma payı bırakın.

 

 

BİR CEVAP BIRAK