Ana sayfa Piyasa Dolar Haftaya Düşüşle Başladı

Dolar Haftaya Düşüşle Başladı

1040
0
PAYLAŞ

Piyasalara haftanın ilk günü açılış fiyatlarını finansalani.com sizlerle paylaşıyor.
Kapalı Çarşı’da 3,8060 liradan alınan dolar, 3,8080 liradan satılıyor. 4,6930 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 4,6950 lira olarak belirlendi. Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 3,8130 lira, euro satış fiyatı ise 4,6910 lira olmuştu. 

Fakat Dolar 3.80 lira seviyesinde haftaya adımını attı. Hafif düşüşle başladı. ABD’de Cuma günü açıklanan veriye göre tarım dışı istihdam 313 binle beklentinin üzerinde gerçekleşti, saatlik ücretler ise aylık %0.3’ten %0.1’e, yıllık %2.8’den %2.6’ya geriledi. Veriler piyasaya karışık sinyaller verdi. Uzmanlar verinin Fed’in 3 yerine 4 faiz artışı yapacağı beklentisine neden olmadığını söyledi. 

Piyasalarda geçen hafta veri akışının oldukça yoğundu. Hafta başında Şubat ayı enflasyonu beklentilerin üzerinde açıklanırken, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyenin altında olan kredi notunu bir kademe daha düşürdü. Bu gelişmeler Dolar/TL’de dalgalanmaya, tahvil faizlerin de ise yükselişe neden oldu. Yurt dışında ise ABD’de ticaret savaşlarına yönelik endişeler, Kuzey ve Güney Kore’nin 10 yıldan uzun bir sürenin ardından tekrar görüşecek olması ve ABD ile Kuzey Kore liderlerinin Mayıs ayında görüşme ihtimali küresel olarak piyasaları dalgalandırdı. Aslında kritik bir veri akışı bulunduğu söylenemez.

BİR CEVAP BIRAK