Ana sayfa Güncel Ekonomi Dolar Tatilin Gelişiyle Geriledi

Dolar Tatilin Gelişiyle Geriledi

857
0
PAYLAŞ

Biliyorsunuz ki Dolar/TL ve faiz özellikle son bir kaç gündür ani yükselişler ve negatif ayrışmalar içerisindeydi. Fakat dün başlayan düzeltme ile yönünü aşağı doğru çevirdi. Bankacılar, Paskalya tatili dolayısıyla bugün başlıca hisse senedi piyasalarının kapalı olması nedeniyle hacimlerin azalabileceğini; yoğun iç veri gündeminin izleneceğini belirttiler. Yani global piyasaların tatil olduğu güne Dolar/TL 3,94 seviyesinin üzerinde başladı. Bunun yanı sıra bugün TCMB’nin TL anlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerinin yeni takviminin de açıklanması bekleniyor. Son dönemde benzer gelişmekte olan ülke para birimlerinden olumsuz ayrışan TL’nin dün dolar karşısındaki değer kazancı %1’i geçerken, güne 4 seviyesinin üzerinde başlayan dolar/TL 3.96’ya kadar düştü.

Analistler dün TL’de hem son dönemde gözlenen rekor değer kayıplarının bir düzeltmesinin yaşandığını, hem de ay sonu nedeniyle TL kısa pozisyonların kapandığını ve %1’in üzerinde değer kazancı ile TL’nin gelişmekte olan ülkeler arasında en çok değer kazanan para birimi olduğunu belirtiyor. Geçen hafta Cuma günü illikit piyasada rekor seviye olan 4.0375’e yükselen, dün gün içinde en yüksek 4.0160 seviyesini gören dolar/TL illikit piyasada 3.9350 seviyesine kadar geriledi.

Bankacılar yüksek enflasyon, cari açık, yabancıların pozisyon azaltması, risk algısında görülen artış ve jeopolitik riskler gibi unsurların bir arada toplanmasının yatırımcının tahvil piyasasından çıkmasına ve faizlerde yükselişe sebebiyet verdiğini; yabancı yatırımcıların carry trade pozisyonlarını kapamalarının da TL’de değer kaybı ve son dönemde negatif ayrışmayı tetiklediğini belirtiyor.
Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “TL’de bir düzeltme hareketi görüyoruz. Paskalya tatili öncesi zaten oldukça değer kaybetmiş olan TL’ye yönelik bazı kısa pozisyonlar kapatıldı. Bugün tatil olması nedeniyle hacimlerin oldukça düşecektir. Şimdi yakından izleyeceğimiz konu bu düzeltme hareketinin devamının gelip gelmeyeceği olacak” sözlerini söyledi. Hafta boyunca yükseliş eğiliminde olan tahvil faizlerinde de dün gevşeme gözlendi. Gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama %12.74, valörde %12.53’e kadar geriledikten sonra son işlemde %12.57 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge olan 13 Kasım 2019 itfalı tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama %14.24, valörde aynı saatte son işlemde %14.20 seviyesindeydi.

BİR CEVAP BIRAK