Ana sayfa Güncel Ekonomi Dolar/TL 4.14’ün Altında Seyrediyor

Dolar/TL 4.14’ün Altında Seyrediyor

877
0
PAYLAŞ

Dün yapılan işlemlerde 4.1934 ile geçmiş zamandan bu yana en yüksek seviyesini gören Dolar/TL günü 4.1396’dan kapattı. Küresel piyasalarda olan sallantı ve Suriye konusuna ilişkin ABD ile Rusya arasındaki restleşme ile yurt içi tarafta şirket borçlarının yeniden yapılandırılması konusu, kurun Çarşamba günkü yükselişinde oldukça etkili oldu. Başbakan Binali Yıldırım, Çarşamba günü akşam saatlerinde gerçekleştirdiği konuşmada Merkez Bankası’na ilişkin değerlendirmede bulundu. Yıldırım, “TCMB gündeme hakim, gerekirse tedbir alır.” dedi. TL, Yıldırım’ın konuşması sonrasında dolar karşısında %2’ye varan kayıplarının bir kısmını hızlı bir şekilde geri aldı.

Perşembe günü TSİ 10:20’de %0.05 ekside işlem gören Dolar/TL yaklaşık 4.1335 seviyesinden işlem gördü. Bugün erken saatlerde 5.1322 ile rekor yenileyen Euro/TL aynı seyirde devam ediyor. Döviz sepeti de Perşembe günü sabah saatlerinde 4.6373 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Türk Lirası, geçtiğimiz ay yaklaşık %7.5 ile dolar karşısında en fazla değer kaybeden ikinci gelişen piyasa parası oldu. TL’de bir aylık ima edilen volatilite ardı ardına dördüncü günde de yükselerek Aralık’tan beri en yüksek seviye olarak %14’ün üzerine çıktı.

Fidelity’den Paul Greer, TL’deki sert kayıplara ilişkin “Hükümetin TCMB’nin faiz artırımına gitmemesi yönündeki arzusu, Suriye’deki jeopolitik tansiyon ek olumsuzluklar oldu.” dedi. Greer’a göre mevcut piyasa endişelerini yatıştırmak için geç likidite penceresi faizinde en azından 100 baz puan faiz artırımına gidilmesi gerekiyor. Greer’a göre getiri eğrisinin önüne geçmek ve sermaye girişini sürdürülebilir bir şekilde teşvik etmek için gereken faiz artırımı ise 200 – 300 baz puan civarında bulunuyor. Dolar/TL’nin seyri açısından Merkez Bankası tarafından Perşembe günü açıklanacak yabancıların haftalık menkul kıymet alım/satım verisi önemli olacak.

BİR CEVAP BIRAK