Ana sayfa Güncel Ekonomi Dolar/TL 4,0 Seviyesine Yaklaştı

Dolar/TL 4,0 Seviyesine Yaklaştı

1005
0
PAYLAŞ

USD/TRY kuru, Mart ayında tarihi rekor yükselişini yaşamıştı. Nisan ayına da alıcılı başladığını söyleyebiliriz. Pazartesi gününe 3,96 direncinde başlayan USD/TRY kuru, dün 3,99 üzerine yükseldi ve bugün de en düşük 3,9845 seviyesini gören kur %0,30 kazançla 3,9960 seviyesine kadar çıktı. Dün açıklanan enflasyon rakamları aylık bazda %0,99 ile beklentinin hafif üzerinde gelirken yıllık bazda da çift hane korundu. Enflasyonun hedeflenen seviyenin oldukça üzerinde olması TL üzerinde olumsuz etki yaratmaya devam ederken küresel risklerin artması da TL’de değer kaybı yaratıyor. 4,0365 ile rekor seviyeye yükselen kur, geri çekilmelerde sınırlı kalıyor ve geçen hafta 4,0150’den 3,9350’ye gerilemesinin ardından 3,96 seviyesini korudu.

Dolar cephesine geldiğimizde olumsuz etki yaratan ticaret tarifesi derinleşiyor. ABD ve Çin arasındaki misilleme de sürüyor. Son olarak Çin’den gelen kotaya ABD de yeni liste ekledi ve dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki bu vergilendirme riskleri artırıyor. Dolar, haftaya yatay başladı ve dün gün içinde bir miktar yükseliş gösterdi ve gelişmiş ülke paralarının çoğu karşısında yükseldi, ancak bugün ABD Dolar Endeksi 90,0 seviyesi üzerinde hafif gerileme yaşarken dolar da majör paraların tamamı karşısında düşüşte.

Bugün ABD’de veri akışı yoğun ve Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde ADP özel sektör istidam ile ISM imalat dışı satın alma endeksi yakından takip edilecek. Verilerin beklentileri koruması dolardaki gerilemeyi sınırlandırabilir. Dün 1,2250 seviyesine gerileyen EUR/USD paritesinin bugün 1,22’ye doğru düşüşüne devam etmesi USD/TRY kurundaki alımları destekleyebilir ve 4,0 seviyesine yaklaşan kurda bu seviye üzerine ataklar görülebilir. Bugün USD/TRY kurunda 4,01 gün içi direnç ve 3,97 ise destek seviyesi olarak takip edilebilir.

BİR CEVAP BIRAK