Ana sayfa Güncel Ekonomi Dolar ve Euro Güne Rekorla Başladı

Dolar ve Euro Güne Rekorla Başladı

945
0
PAYLAŞ

Dolar kuru tarihi rekorunu 4.0786 TL seviyesine doğru ilerletirken, ardından 4.06’lı seviyelere geriledi. Euro kuru 5 TL üzerindeki hareketini sürdürürken, Sterlin 5.7666 TL ile yeni rekorunu kırdı. Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kaybıyla, Türk Lirası da gerilemeye başladı. Dolar/TL uluslararası piyasalarda görülen işlemlerle tarihi rekor seviyesini 4.0786 TL’ye taşırken, saat 09.25 itibarıyla 4.0613 seviyesinde hareket ediyor.
Euro/TL zirvesini 5.0281 TL’ye taşırken şu dakikalarda 5.0001 seviyesinde bulunuyor. Sterlin/TL ise 5.7666 ile rekor kırarken, sonrasında 5.73’lü seviyelere geriledi. Şimdilik oran böyleyken en merak edilen soruya gelelim. Dövizdeki bu rekorlar sürer mi ? Bu soruya Eda Karadağ’ın açıklaması ile cevap verelim…

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ, “TL varlıklardaki kırılganlığın sürüyor olması kurlarda yeni rekor denemelerine neden olmaya devam ediyor. Türkiye’ye yönelik risk algısı her geçen gün daha da bozulurken, bunu Türkiye’nin 5 yıllık risk primi (CDS) rakamı üzerinde hissetmeye devam ediyoruz. Bu sabah, Türkiye’nin 5 yıllık CDS rakamı 205 puan seviyelerinde ve grafiğe baktığımız zaman yukarı yönde gitme ihtimalinin hala yüksek olduğunu söyleyebilirim. Global piyasalarda, ABD dolarının zayıf olmaması hala bir şans ve dolar endeksinin 90.00 seviyesinin üzerinde kalamaması, gelişmekte olan ülke piyasalarının seyrini tam anlamıyla bozamıyor. Ancak, gelişmekte olan ülke piyasalarında da huzursuz bir tablonun olduğunu gözlemliyorum. Dün, Rus rublesinin dolar karşısında yüzde 3’ün üzerindeki sert kaybı TL varlıklardaki kırılganlığında artmasına neden olduğu gibi dolar/TL, Euro/TL ve Sterlin/TL kurlarında da yeni rekor denemelerine neden oldu” açıklamasını yaptı.

PİYASALAR BUNLARI TAKİP EDECEK
15.30 ABD, mart ayı ÜFE
17.00 ABD, şubat ayı toptan eşya stokları

BİR CEVAP BIRAK