Ana sayfa Güncel Ekonomi Dolar Yeni Haftaya Rekorla Başladı

Dolar Yeni Haftaya Rekorla Başladı

924
0
PAYLAŞ

Geçtiğimiz hafta tüm gündemi sallayan ve 4.5010 ile tarihi zirvesinden dönen dolar bugün de şaşırtmadı ve haftanın ilk işlem gününe yeni rekorla girdi. Dolar, ilk işlemlerin ardından 4.52’ye yakın seviyede seyrediyor.

Küresel piyasaları izleyen dolar/TL, geçtiğimiz hafta Merkez Bankası’nın “gerekli adımlar atılacak” söylemiyle tarihi zirveden yönünü aşağı çevirse de haftanın son günü gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik riskten kaçışın da etkisiyle yeniden bu seviyelere gelmişti.

ABD tahvillerinde yükselen getiriler ABD ekonomisine ilişkin devam eden iyimserliği ve artan fiyat baskısı beklentilerini yansıtırken, Fed’in bu yıl en az iki kez daha faiz oranlarını artıracağı beklentilerini güçlendiriyor ve doları da destekliyor. Bu gelişme Türkiye ve benzer ülke para birimleri üzerinde satış baskısının temel sebebi olarak görülüyor.

Bunun yanı sıra petrol fiyatlarının Kasım 2014’ten bu yana ilk kez 80 dolar seviyesinin üzerini görmesi ise gelişmekte olan ülke para birimlerine birbirinden farklı etki yaratıyor. Enerji ithalatçısı olması nedeniyle petrol fiyatlarındaki yükseliş TL’ye olumsuz yönde yansıyor.

Gelişmekte olan ülkelere yönelik bu denli satış baskısı yanında lokal sebeplerle Türkiye piyasaları da negatif ayrışıyor. Bankacılar TCMB’nin bu süreci nasıl yöneteceğini izlemeye devam ediyor.

Birçok bankacı TCMB’nin 7 Haziran’daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında hatırı sayılır bir faiz artışı yapacağına kesin gözüyle bakarken, bazı bankacılar TCMB’nin bu tarihi de beklemeden bir adım atmak durumunda kalabileceğini belirtiyor.

4.50’NİN ÜZERİNDE

Dolar/TL bu gelişmelerle geçtiğimiz hafta 4.5010 ile tarihi zirvesi test ettikten sonra TCMB açıklamasının da desteğiyle 4.40’ın altına indi. ancak devam eden küresel satış baskısının da etkisiyle kur bu seviyelerde tutunamadı bugün yeniden zirveye yaklaştı.

Bugüne bakıldığında ise doların 4.50 TL seviyesini aştığı görülüyor. Dolar kuru saat 07.30 itibariyle 4.5196 TL’den el değiştirirken, euro 5.3105 TL oldu.

BİR CEVAP BIRAK