Ana sayfa Güncel Ekonomi Ekonomik Bülten – 1 Mayıs 2018

Ekonomik Bülten – 1 Mayıs 2018

1023
0
PAYLAŞ

ABD’de tüketici harcamaları Mart ayında toparlanırken enflasyon bir yılda ilk kez Fed’in %2’lik hedefine ulaştı. ABD Ticaret  Bakanlığı’nın verilerine göre kişisel gelirler Mart’ta % 0.3, harcamalar % 0.4 arttı. PCE fiyat endeksi ise aylık % 0 olurken yıllık bazda %1.7’den %2’ye yükselerek Fed’in hedefine ulaştı. Beklenti gelirlerde %0.4, harcamalarda %0.5 artış olmasıydı. Çekirdek PCE ise beklentiye paralel olarak aylık %0.2, yıllık % 1.9 arttı. Tüketici harcamalarındaki artışın ekonomiye ivme kazandırması bekleniyor. Fed’in izlediği enflasyon verisi hedefe ulaşsa da Fed yetkililerinin faiz artışlarının kademeli olacağı planına sadık kalması bekleniyor. Bankanın Çarşamba günkü toplantısında faiz oranları değiştirmemesi, yılın 2. faiz artışını ise Haziran ayında yapması bekleniyor. National Association of Realtors (NAR) verilerine göre ABD’de bekleyen konut satışları Mart’ta %0.4 artışla 107.6 oldu. Satışlar böylece ikinci ayda da arttı. Beklenti %0.7 artıştı.

NAR Şef Ekonomisti Lawrence Yun sağlıklı ekonomik koşulların konut talebi yarattığını bildirdi. ABD Başkanı Donald Trump’ın Meksika sınırına yapmayı planladığı güvenlik duvarı ile ilgili ısrarı sürüyor. Trump, yaptığı açıklamada ABD Kongresi’nin duvar için gerekli kaynağı onaylamaması halinde federal hükümetin işleyişinin durdurulması için gerekeni yapacağını, duvarın şeffaf olması gerektiğini söyledi Federal hükümetin “kapanması” olarak adlandırılan bu adım ile memur ödemeleri ve devlete ait tesislerin işletilmesi başta olmak üzere devletin pek çok faaliyeti süresiz devre dışı bırakılıyor. ABD Başkanı 2 bin kilometreyi bulması beklenen duvar için 25 milyar dolarlık bir ödeneğin ayrılmasını istiyor. Ancak Kongre bu seviyeyi onaylamadığı gibi söz konusu bütçenin en çok 1.6 milyar dolar olabileceğini savunuyor. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Fox Business’a konuştu. Asıl sorunun Fed’in faizleri piyasanın beklediğinden daha hızlı mı yoksa daha yavaş mı artıracağı olduğunu belirten Mnuchin, ABD büyümesinde geçtiğimiz çeyrek gerçekleşen yavaşlamanın “mevsimsel” olduğunu söyledi.

Mnuchin, ayrıca, Trump’ın ekonomi ekibinin tarifeleri görüşmek üzere düzenli aralıklarla biraraya geldiğini dile getirdi ve Trump’ın 1 Mayıs’ta süresi dolacak olan ve bazı ülkelere uygulanan gümrük muafiyetlerini uzatma konusunda henüz bir karar almadığını bildirdi. Almanya’da perakende satışlar, bu yılın mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 azaldı. Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) yayımladığı geçici verilere göre, takvim ve mevsimsel etkilerden arındırılmış perakende satışlar, mart ayında şubat ayına kıyasla yüzde 0,6 gerilerken, geçen yılın mart ayına göre ise yüzde 1,3 arttı. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu verdiği mülakatta, İran’ın nükleer silah üretimine ilişkin gizli bi planı olduğu aktardı. Netanyahu, Iran’ın nükleer niyetleri hakkında yalan söylediğini iddia etti. Iran’ın nükleer silah planınından başka gizli bir dosyası olduğunu ifade eden Netanyahu, ABD’nin dosyanın varlığını doğruladığını kaydetti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, “Enflasyonun, 2018 sonunda orta noktası yüzde 8,4 olmak üzere yüzde 7,2 ile yüzde 9,6 aralığında, 2019 sonunda ise orta noktası yüzde 6,5 olmak üzere yüzde 4,7 ile yüzde 8,3 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.” dedi.

1 Mayıs 2018 EUR/USD Son Durum

Amerika’dan gelen büyüme verilerinden sonra düşüşe geçen pariteye ek olarak Dolar tarafından gelen veriler pariteye sert bir düşüşe itti. 1,2100 seviyesinin altında düşüşlerin devam etmesini beklediğimiz paritede ilk hedef noktası 1,2040 desteğidir. Olası tepki hareketlerinde ise 1,2120 seviyesine kadar gidebilir.

1 Mayıs 2018 USD/TRY Son Durum

Gelen büyüme verilerinden sonra gerçekleşen toparlanmayla beraber 4,0600 seviyesinin üzerine çıktık.Teknik olarak ise 4,0400 seviyelerinin üzerinde 4,06-4,07 hedefi ile hareketine devam eder. Olası geri çekilmelerde ise 4,0370 seviyeleri hedeflenebilir.

1 Mayıs 2018 ALTIN Son Durum

ABD’nin gösterge 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 2014 yılından bu yana en yüksek seviyesinden gevşerken, yatırımcıların dikkatlerini ABD’de yavaşlayan büyümeye çevirmeleri ile birlikte kazancını korudu. .1316 doların altında düşüşlerin devam etmesini beklediğimiz değerli madende 1309 seviyesi ilk hedef noktası. Olası tepki hareketlerinde ise 1316 seviyesine geri gelmesi bekleniyor.

1 Mayıs 2018 GBP/USD Son Durum

ABD’de gelen büyüme verilerindeki olumlu hava ,bunun yanında İngiltere büyümesindeki yavaşlama sonrası düşüş çok sert gerçekleşti. Sonrasında gerçekleşen dolar endeksindeki değer kazanışı sonrası 1,3800 seviyelerinin altını hedefleyen bir parite gördük. 1,3800 seviyesi altında düşüşlerin devam etmesini beklediğimiz paritede olası tepkilerde 1,3852 direncine gidebiliriz.

1 Mayıs 2018 BTC/USD Son Durum

Önde gelen kripto paralar, Salı günkü işlemlerde Nisan kazançlarını genişleterek yaklaşık yüzde 75’e çıkardı.Sonrasında son haftada 2000 dolara yakın yükseliş kaydetti.Yatay seyirde 8800 doların üzerinde devam eden sanal parada yükselişlerin devamında 9500 doları görebiliriz, aşağıda ise 8800 desteği bulunmaktadır.

1 Mayıs 2018 WTI Son Durum

Petrol fiyatları, ABD’de petrol arama şirketlerinin geçen hafta sondaj faaliyetlerini artırdığını gösteren verinin artmakta olan kaya petrolü üretimine ilişkin endişeleri güçlendirmesi sonucu kayıplarını varil başına 68 dolar civarında korudu. Teknik olarak baktığımızda 68,50 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması yükselişler için önemli olacaktır. Olası geri çekilmelerde ise 68,00 seviyesi gündeme gelecektir.

BİR CEVAP BIRAK