Ana sayfa Piyasa Altın Ekonomik Bülten – 25 Nisan 2018

Ekonomik Bülten – 25 Nisan 2018

1050
0
PAYLAŞ

ABD’de Conference Board Tüketici Güveni Nisan’da 127’den 128.7’ye yükselerek 18 yılın zirvesine yaklaştı. Beklenti 126’ydı. Cari koşullar endeksi Nisan ayında 158.1’den 159.6’a, beklentiler endeksi ise 106.2’den 108.1’e yükseldi. Conference Board Yöneticisi Lynn Franco “Mart ayındaki düşüş sonrası tüketici güveni Nisan’da ılımlı şekilde yükseldi. Genel olarak bakınca güven güçlü kalmaya devam etti ve ekonominin gelecek aylarda sağlam hızda büyümeye devam edeceği sinyali verdi ” değerlendirmesini yaptı. ABD’de yeni konut satışları Mart ayında 4 ayın zirvesine çıktı. Ticaret Bakanlığı’nın bugün açıkladığı verilere göre konut satışları %4 artıla 694 bin oldu. Beklenti % 1.9 artış olması yönündeydi. Batı’da satışlar %28.3 arttı, bu Aralık 2006’dan beri en büyük artış olarak kayda geçti. ABD’de 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi, 2014 yılından bu yana ilk kez yüzde 3’e ulaştı. Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron ile görüşen ABD Başkanı Donald Trump, Suriye savaşı ve İran ile nükleer anlaşmanın geleceğine dair görüştü. Trump Suriye konusuna ilişkin, ”Suriye’den çekilmeyi çok isterdim” açıklamasını yaparken Macron ”Suriye sorununu ele aldık.

Bugün Suriye konusunda, DEAŞ karşısında uluslararası koalisyon için biraradayız ama yarın Suriyede siyasi çözüm konusunu çözmemiz de gerekiyor. Suriye insanları geleceklerine özgür şekilde seçmeli” dedi. Almanya’da IFO Endeksi, şirketlerin olası bir küresel ticaret savaşı endişelerinin üzerine makro göstergelerin büyüme ivmesinin zirveyi geride bıakmış olabileceğini işaret etmesinin etkisiyle, Nisan ayında düşüşünü sürdürdü. Almanya’da Salı günü yapılan açıklamaya göre iş dünyası güveni Mart ayındaki 103.3 seviyesinden Nisan’da 102.1’e geriledi. Gsöterge endeks, ardı ardına beşinci aylık düşüşünü kaydetti. Deutsche Bank AG’ye göre, Avrupa Merkez Bankası (AMB), kurumsal tahvil alımı programını yavaşlatmaya çoktan başlamış olabilir. Deutsche Bank tarafından Salı günü yayınlanan raporda, kurumsal sektörden alınan tahviller programı çerçevesinde, alım oranının, Nisan ayında yüzde 50 düşerek haftalık 700 milyon euro civarına gerilediği belirtildi. Rapora göre, bu rakam, birinci çeyrekte 1.4 milyar euro idi.

Raporda, büyümeyi desteklemek adına 2016 yılının Haziran ayında AMB’nin başlatmış olduğu Avrupa tahvil piyasasını kurumsal tahvillerden arındırma planına erken bir tarihte başlanmış olunabileceği belirtildi. Hizmet sektörü güven endeksi nisanda yüzde 2, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 2,3 ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 0,1 azalış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nisan ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı. Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi martta 99,1 iken, nisanda yüzde 2 azalarak 97,1’e geriledi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış, son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini ve “hizmetlere talebin” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere talebin artmasını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı, nisanda bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak yüzde 77,3 seviyesine geriledi. Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), Nisan ayında bir önceki aya göre 0.7 puan azalarak 111.2 seviyesine geriledi. Kapasite kullanım oranı aynı dönemde yüzde 77.3 seviyesine geriledi. Veri, geçtiğimiz ay yüzde 77.8 idi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, para politikasının öngörülebilirliğinin önemli derecede iyileştiğini belirterek, “Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer faktörler yakından izlenecek ve ihtiyaç duyulması halinde ilave sıkılaştırma yapılabilecektir.” ifadesini kullandı.

25 Mart 2018 EUR/USD Son Durum:

Fed üyelerinin konuşmasıyla beraber dalgalı bir seyir izleyen paritedi dolar endeksinin değer kazanmasıyla beraber 1,2240 seviyenin altında hareketler izliyoruz.1,2240 seviyesinin altında düşüşlerin devam etmesini beklediğimiz paritede ilk hedef noktası 1,2195 desteğidir.Olası tepki hareketlerinde ise 1,2270 seviyesine kadar gidebillir.

25 Mart 2018 USD/TRY Son Durum:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan erken seçimin 24 Haziran’da yapılacağını aktardı. Açıklama sonrası dolar/tl hızlı bir şekilde değer kazanmaya başladı. TL gelişen ülke para birimleri arasında, dolar karşısında dünden bu yana yüzde 2’den fazla değer yükselişiyle, en çok değer kazanan para birimi oldu. Sonrasında gerçekleşen toparlanmayla beraber 4,08 seviyesinin üzerine çıktık.Teknik olarak ise 4,0800 seviyelerinin üzerinde 4,10- 4,1150 hedefi ile hareketine devam eder.Olası geri çekilmelerde ise 4,0800 seviyeleri hedeflenebilir.

25 Mart 2018 ALTIN Son Durum:

FED yetkililerinin büyük çoğunluğu, ticaret savaşını olumsuz bir risk olarak gördüklerini aktardılar. Sonrasında dolar endeksinin sert değer kazanışıyla beraber aşağı sarkan değerli maden de 1329 dolar seviyesi önemli hale geldi.1329 doların altında düşüşlerin devam etmesini beklediğimiz değerli madende 1321 seviyesi ilk hedef noktası.Olası tepki hareketlerinde ise 1331 seviyesine geri gelmesi bekleniyor.

25 Mart 2018 GBP/USD Son Durum:

Dün gelen enflansyon verileriden sonra sert düşen paritede kısa bir toparlanma hareketinden sonra sakin bir seyre dönüldü. Sonrasında gerçekleşen dolar endeksindeki değer kazanışı sonrası 1,4000 seviyelerinin altını hedefleyen bir parite gördük.1,3950 seviyesinin üstünde yükselişlerin devam etmesini beklediğimiz paritede olası düşüşlerde ise 1,3950 seviyesi hedeflenebilir.

25 Mart 2018 BTC/USD Son Durum:

Önde gelen kripto paralar, Salı günkü işlemlerde Nisan kazançlarını genişleterek yaklaşık yüzde 75’e çıkardı.Sonrasında son haftada 2000 dolara yakın yükseliş kaydetti.Yatay seyirde 8800 doların üzerinde devam eden sanal parada yükselişlerin devamında 9500 doları görebiliriz, aşağıda ise 8800 desteği bulunmaktadır.

25 Mart 2018 WTI Son Durum:

Petrol fiyatları, Orta Doğu’da jeopolitik gerginliğin artması ve ABD’de ham petrol stoklarının üst üste ikinci haftada da düşmesinin beklenmesi ile yükselişini varil başına 69 dolara doğru sürdürdü. Sonrasında gelen kar satışlarıyla beraber 68 doların altına geriledi. Teknik olarak baktığımızda 67,50 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması yükselişler için önemli olacaktır. Olası geri çekilmelerde ise 67,00 seviyesi gündeme gelecektir.

BİR CEVAP BIRAK