Ana sayfa Piyasa Altın Ekonomik Bülten – 30 Nisan 2018

Ekonomik Bülten – 30 Nisan 2018

1157
0
PAYLAŞ

ABD ekonomisi 2018’in ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde büyüdü. Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre GSYH % 2.3 arttı. Beklenti büyümenin %2 olmasıydı. Ekonominin en büyük kısmını oluşturan kişisel tüketim harcamalarındaki artış birinci çeyrekte beklentiye paralel olarak %4’ten %1’e geriledi. Önceki çeyrekteki %4’lük tüketim harcamaları 3 yılın en büyük artışı olmuştu. ABD Başkanı Donald Trump, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile yaptığı telefon görüşmelerinde, diplomatik süreçler devam ederken Kuzey Kore üzerindeki maksimum baskı politikasının sürdürülmesi konusunda ortak koordinasyona vurgu yaptı. Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) “Profesyonel Tahminciler Anketi”nde, Euro Bölgesi’ne ilişkin büyüme, enflasyon ve işsizlik beklentilerinde bazı revizyonlar yapıldı. AMB, 2018 ikinci çeyrek “Profesyonel Tahminciler Anketi”nin sonuçlarını yayımladı.

Buna göre, Euro Bölgesi’nde bu yılın ilk çeyreğinde açıklanan yüzde 1,5’lik enflasyon tahmini değiştirilmezken, enflasyon beklentisi 2019 için yüzde 1,7’den yüzde 1,6’ya, 2020 için de yüzde 1,8’den yüzde 1,7’ye çekildi. 2022 yılını kapsayan uzun dönem enflasyon beklentisi ise yüzde 1,9 olarak korundu. Euro Bölgesi’nde Ekonomi Güveni Endeksi, Nisan ayında 112.7 değerini alarak 112.0 seviyesindeki beklentilerin üzerinde geldi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Almanya’nın kredi notunu teyit ettiğini duyurdu. S&P’den yapılan açıklamada, Almanya’nın kredi notunun “AAA” seviyesinde teyit edildiği, görünümünün “durağan” olduğu bildirildi. Almanya’da işsizlik, Avrupa’nın en büyük ekonomisinde şirketlerin talebi karşılamak için personel artırmasıyla Nisan ayında gerilemeyi sürdürdü.

Almanya’da Federal Çalışma Ajansı tarafından Cuma günü yapılan açıklamaya göre işsiz sayısı mevsimsellik etkisinden arındırılmış olarak 7 bin kişi azalarak 2.37 milyona geriledi. İşszilik oranı söz konusu dönem itibariyle Mart’ta görülen rekor düşük seviye olan yüzde 5.3’te korundu. Financial Times’da yer alan makalede, İngiltere Merkez Bankası (BOE) ve Avrupa Merkez Bankası (AMB)’nın İngiltere ve Avrupa Birliği arasındaki bağ koparsa ne yapacaklarına ilişkin görüşmelere başladığı aktarıldı.Londra ve Brüksel’den yapılan açıklamada mali piyasadaki sarsıntıyı en aza indirmek için beraber çalıştıkları aktarıldı. HM Hazine ve Avrupa Komisyonu, BOE ve AMB’ye “Risk yönetimi üzerine çalışacak bir çalışma grubunda bir gelir misiniz?” diye sordu. Grup hem Londra’nın piyasadan aniden çekilmesiyle oluşacak zararı en aza indirmek için hem de çekilme anlaşması ve geçiş dönemi olmaksızın meydana çıkan Brexit’in zararlarını azaltmak üzere çalışacak. Brüksel yetkilileri, girişimin en kötü senaryoya hazırlık için alıştırma yapacağını vurguladı. İngiltere ekonomisi, kar yağışının perakende satışları ve inşaat faaliyetlerini olumsuz etkilemesiyle birinci çeyrekte 2012 yılının sonundan bu yana olan en kötü performansını sergiledi. Yine de, hava koşullarının ekonomi üzerindeki etkisinin sınırlı olduğu söyleniyor. Ulusal İstatistik Ofisi’nin Cuma günü açıkladığı veriye göre, ülke ekonomisinde büyüme, yılın ilk çeyreğinde yüzde 0.1’e yavaşladı. Ekonomist beklentileri, yüzde 0.3 büyüme yönündeydi. İngiltere, 2017’nin son çeyreğinde ise yüzde 0.4 büyümüştü. Japonya Merkez Bankası (BOJ) tarafından Cuma günü yapılan açıklamaya göre banka, tahvil alım temposunu Mayıs ayında korumayı planlıyor.

30 Nisan 2018 EUR/USD Son Durum

Amerika’dan gelen büyüme verilerinden sonra düşüşe geçen pariteye ek olarak Dolar tarafından gelen veriler pariteye sert bir düşüşe itti. 1,2140 seviyesinin altında düşüşlerin devam etmesini beklediğimiz paritede ilk hedef noktası 1,2085 desteğidir. Olası tepki hareketlerinde ise 1,2163 seviyesine kadar gidebilir.

30 Nisan 2018 USD/TRY Son Durum

Gelen büyüme verilerinden sonra gerçekleşen toparlanmayla beraber 4,0600 seviyesinin üzerine çıktık.Teknik olarak ise 4,0400 seviyelerinin üzerinde 4,06-4,07 hedefi ile hareketine devam eder. Olası geri çekilmelerde ise 4,0370 seviyeleri hedeflenebilir.

30 Nisan 2018 ALTIN Son Durum

ABD’nin gösterge 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 2014 yılından bu yana en yüksek seviyesinden gevşerken, yatırımcıların dikkatlerini ABD’de yavaşlayan büyümeye çevirmeleri ile birlikte kazancını korudu. .1321 doların altında düşüşlerin devam etmesini beklediğimiz değerli madende 1316 seviyesi ilk hedef noktası. Olası tepki hareketlerinde ise 1325 seviyesine geri gelmesi bekleniyor.

30 Nisan 2018 GBP/USD Son Durum

ABD’de gelen büyüme verilerindeki olumlu hava ,bunun yanında İngiltere büyümesindeki yavaşlama sonrası düşüş çok sert gerçekleşti. Sonrasında gerçekleşen dolar endeksindeki değer kazanışı sonrası 1,3800 seviyelerinin altını hedefleyen bir parite gördük. 1,3800 seviyesi altında düşüşlerin devam etmesini beklediğimiz paritede olası tepkilerde 1,3852 direncine gidebiliriz.

30 Nisan 2018 BTC/USD Son Durum

Önde gelen kripto paralar, Salı günkü işlemlerde Nisan kazançlarını genişleterek yaklaşık yüzde 75’e çıkardı.Sonrasında son haftada 2000 dolara yakın yükseliş kaydetti. Yatay seyirde 8800 doların üzerinde devam eden sanal parada yükselişlerin devamında 9500 doları görebiliriz, aşağıda ise 8800 desteği bulunmaktadır.

30 Nisan 2018 WTI Son Durum

Petrol fiyatları, ABD’de petrol arama şirketlerinin geçen hafta sondaj faaliyetlerini artırdığını gösteren verinin artmakta olan kaya petrolü üretimine ilişkin endişeleri güçlendirmesi sonucu kayıplarını varil başına 68 dolar civarında korudu.Sonrasında gelen kar satışlarıyla beraber 68 doların altına geriledi. Teknik olarak baktığımızda 67,50 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması yükselişler için önemli olacaktır. Olası geri çekilmelerde ise 67,00 seviyesi gündeme gelecektir.

BİR CEVAP BIRAK