Ana sayfa Bankalar Enflasyon Risk Oluşturmaya Devam Ediyor

Enflasyon Risk Oluşturmaya Devam Ediyor

1157
0
PAYLAŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinde, enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyelerin fiyatlama konusu üzerinde risk oluşturmaya devam ettiği bildirildi. Beklenilenin aksine, faizler değişikliğe gitmedi.
TCMB, resmi sitesinde yayımladığı basın duyurusunda enflasyondaki yüksek seyre dikkat çekerek para politikasında sıkı duruşun koruduğunu vurgulayarak ifade etti. Kurul gerektiğinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği yönündeki taahhüdünü de açıklamada korudu.
Piyasa beklentilerine eş değer gelen açıklamalar TL’de değerlenme sağlayamadı ve alınan karara 3,80 seviyesinde giren USD/TRY en yüksek 3,8035 seviyesini görmesinin sonrasında tekrar 3,80 seviyesine geriledi. TCMB bugün faiz oranlarını beklendiği gibi değiştirmezken enflasyondaki yükselişe dikkat çekti. Açıklamada; enflasyon ana eğilim göstergelerinin katılık sergilediği belirtildi.

TCMB’nin açıklaması tam olarak şöyle:
”Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin gücünü koruduğuna işaret etmektedir. İç talep büyümeye devam ederken dış talepteki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Ana eğilime ilişkin göstergeler katılık sergilerken çekirdek enflasyonun yüksek seyrettiği gözlenmektedir. Bu çerçevede Kurul, para politikasındaki sıkı duruşun korunmasına karar vermiştir. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”  ifadelerini kullandı.

 

BİR CEVAP BIRAK