Ana sayfa Güncel Ekonomi Enflasyon Yükselişe Geçecek mi ?

Enflasyon Yükselişe Geçecek mi ?

1065
0
PAYLAŞ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi PALANDÖKEN, motorine gelen zam sonrası herşeyin zamlanacağını dile getirdi.

Benzine 15 kuruş zam gelmişti, bunun ardından Cuma gününden geçerli olmak üzere motorine 17 kuruş zam gelecek. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi PALANDÖKEN, yapılacak olan bu zammın ekonomiyi olumsuz yönde etkileyeceğine değindi. PALANDÖKEN, “Akaryakıttaki fiyat artışları vergi indirimleriyle kontrol altına alınmalı” dedi.

“BU ZAMLAR EKONOMİNİN TÜM DENGELERİNİ BOZAR”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Genel Başkanı iki gün içerisinde benzine 15, motorine 17 kuruş zam yapılmasının ekonominin tüm dengelerini bozacağını belirtti. PALANDÖKEN, “Petrol ihracatçısı bir ülke değiliz. Maalesef uluslararası petrol fiyatlarını kontrol etme şansımız da yok. Diğer taraftan ABD ekonomi yönetiminin politikaları nedeniyle Amerikan Doları tüm gelişmekte olan ülkelerde değer kazanıyor. Geriye kontrol edilebilen tek enstrüman olarak vergiler kalıyor. Petrol fiyatları vergi indirimleri ile kontrol edilmezse fiyat artışlarının ekonomiye etkisi, vergi indirimiyle doğacak vergi kaybından daha büyük olacaktır” dedi.

“SON 3 AYDIR DÜŞMEYE BAŞLAYAN ENFLASYONU YENİDEN ARTIRIR”

Enflasyondaki artışın son 3 aydır durduğunun ve TÜFE’nin az da olsa bir düşüş trendine girdiğine deyinen Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Genel Başkanı Bendevi PALANDÖKEN, “Geçtiğimiz bir yıl içinde enflasyondaki artışın nedenlerini iyi analiz edersek, TÜFE’deki artışın en büyük nedeninin döviz kuru ile petrol fiyatlarındaki artış olduğu anlaşılır. Zira en büyük artış genellikle ulaştırma hizmetlerinde görülüyor. Enflasyonu kontrol altına almanın yolu, akaryakıt fiyatlarını kontrol altına almaktan geçiyor. Bunun için de yüksek artışın olduğu dönemlerde vergi indirimleri yapılırsa enflasyonda kaydadeğer bir artış olmayacaktır. Bu da halkın tüketiminin artmasına ve dolayısıyla ekonominin canlanmasına neden olacaktır. Sonuçta almaktan vazgeçilen vergiden daha fazlası gelir olarak devletin kasasına girecektir” şeklinde konuştu.

BİR CEVAP BIRAK