Ana sayfa Kredi Esnafa Faizsiz Kredi İmkanı ve Şartları 2018

Esnafa Faizsiz Kredi İmkanı ve Şartları 2018

1121
0
PAYLAŞ

Esnafa faizsiz kredi ve hibe imkanından faydalanmak isteyenler için başvuru şartları kolaylaştırıldı. Esnaf için bankalar çeşitli faizsiz kredi kullanım fırsatı sunarken, devlet destekli faizsiz kredi imkanı da son dönemin revaçta. Esnafı desteklemek adına yapılan çalışmalar neticesinde bankalar esnafa faizsiz kredi imkanı sağlarken, devlet ise 30 Bin liraya kadar faizsiz kredi hakkı tanıyor. Esnafın mağdur olmaması için geliştirilen projede, şuan çok sayıda kişi 30 bin liraya kadar ek faiz ödemeden kredi kullanabiliyor. Esnafı ciddi anlamda rahatlatacak olan faizsiz kredinin başvuru şartları da oldukça kolaylaştırıldı. Yazımızın içerisinde KOSGEB devlet destekli faiz kredisi kullanmanın yanı sıra esnafın faiz ödemeden kredi çekebileceği bankalar yer almaktadır.

ESNAFA 30 BİN TL DEVLET DESTEKLİ FAİZSİZ KREDİ

Esnafın kepenk kapatmasını istemeyen hükümet, esnafın maddi sıkıntılarını çözümlemek için seferberlik ilan etti. 2016 Yılından itibaren binlerce kişinin faydalandığı ve faydalanmaya devam ettiği faizsiz kredi imkanından esnafın yararlanması ise oldukça basit. 30 Bin liralık olarak sunulan faizsiz kredi için başvuru Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri’ne yapılmaktadır. Müracatın ardından esnafın kullanmak istediği kredi miktarı ve ihtiyaç durumu değerlendiriliyor. Değerlendirmede maddi olarak açığı bulunan ve zor durumda olduğu tespit edilen esnafa kredi için onay veriliyor. Esnafın, ticari anlamda maddi problemi görünmediği taktirde krediye onay çıkmaz. Bu sebeple müracat sırasında fayda sağlayabilecek dökümanların Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri’ne verilmesi tavsiye edilir. Onay çıktığı taktirde esnaf, Halkbank’a yönlendirilir ve banka tarafından esnafa kredinin verilmesi sağlanır.

30 BİN LİRA FAİZSİZ KREDİ NASIL GERİ ÖDENECEK?

Kredi kullanmak ve çekmek kadar kredinin geri ödemesinin nasıl yapılacağı da önem arz ediyor. Maddi sorunların çözümlenmesi için çekilen kredinin geri ödeme yöntemi, esnafı yakından ilgilendiren en önemli detay. Maddi durumun düzelmesini sağlayacak olan kredinin geri ödeme planı aylık olarak yapılmakta. En düşük ödeme miktarı 500 lira olarak yapılmaktadır. Yani 30 Bin liralık krediyi 500 liralık ödemelerle 60 ayda yapabilirsiniz.

Dikkat! Daha önce kredi kullanan esnaflar ikinci kez faizsiz kredi imkanından faydalanamaz. Bu aynı zamanda aktif olarak ödemesi devam eden esnaflar için de geçerlidir. Devlet tarafından sunulan faizsiz kredi imkanından faydalanmak, özel bankalardan faizsiz kredi ya da esnaf kredisi kullanımını ise hiç bir şekilde etkilememektedir.

Esnafa faizsiz kredi veren bankalar ile ilgili de kısa bir not düşmek gerekirse, bu yönde kredisi şuan devlet tarafından desteklenen Halkbank sunmakatdır. Halkbank dışında hiç bir banka faizsiz esnafa özel kredi imkanı sunmuyor. Fakat düşük miktarlı ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenler için bankalar esnafa özel, müşteri kazanım amaçlı faizsiz kredi imkanları sunabiliyor.

KOSGEB İLE KARIŞTIRMAYIN!

Devlet destekli esnaf kredisi için yapacağımız önemli bir uyarı da KOSGEB kredisi ile faizsiz esnaf kredisinin bir biri ile karıştırılmaması yönünde. Devletin sunmuş olduğu 30 Bin liralık faizsiz esnaf kredisi ile KOSGEB tarafından sunulan faizsiz kredi tamamen birbirinden farklıdır. Yazımızda bahsettiğimiz 30 Bin Liralık faizsiz kredinin ilgili mercisi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi olmaktadır. KOSGEB tarafından sunulan faizsiz krediden faydalanmak için ise KOSGEB’e başvuru yapılması gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK