Ana sayfa Güncel Ekonomi Esnaftan Bedelli Beklentisi

Esnaftan Bedelli Beklentisi

891
0
PAYLAŞ
Parlamento gündeminde tespit edilen bedelli askerlik düzenlemesi yanlızca yükümlüler ve aileleri doğrulusunda değil, asker malzemesi satan esnaf doğrulusunda da bekleniyor
Bedelli askerlik düzenlemesinin de içersinde yer aldığı “torba teklif”in Meclise sunulması, yükümlüler ve aileleri gibi asker malzemesi satan esnafta da beklenti oluşturdu.
Askerlikte en fazla gerekli iç çamaşırı, cüzdan, şahsi bakım ürünlerinin de aralarında yer aldığı malzemelerin ücretleri nitelik ve ihtiyacın çeşidine göre 70 lira ile 200 lira arasında değişiyor.
TBMM gündeminde tespit edilen “Askerlik Yasası ile Kimi Kanunlarda ve Yasa Kararında Kararnamelerde Farklılık Yapılmasına Değin Yasa Teklifi” 31 Aralık 1993 günü ve evvel doğan yükümlülerin, 15 bin Türk lirası değer ödemeleri ve 28 gün esas askerlik eğitimi almaları şartıyla vatani vazifesini adına getirmiş sayılmalarını öngörüyor.
Teklifin Meclise sunulmasıyla bedelli askerlik imkanından faydalanacak yükümlüler, görevleri müddetince gereksinim duyacakları malzemelerin listesini hazırlamaya başladı.
Bu vaziyet, bilhassa asker malzemesi satan esnafta işlerin yükselmesi arayışı oluşturdu.
Maltepe’deki Anadolu Kapalı Çarşısı’nda askeri malzeme satan iş yerleri, önerinin yasalaşmasıyla işlerin henüz da hareketlenmesini ümit ediyor.
Çarşıda, askerlikte en fazla gerekli iç çamaşırdan cüzdana, çantadan şahsi bakım ürünlerine kadar çoğu malzeme satılırken, fiyatlar nitelik ve alıncak malzemenin çeşidine göre 70 lira ile 200 lira arasında değişiyor.
“Az da olsa artış yaşanır”
Çarşıda asker malzemeleri satan Semra Kınalı, Anadolu ajansı muhabirine, askeriyenin belli başlı gereksinimleri karşıladığını fakat adet ve çeşitlilik olarak erlerin dışarıdan alış veriş yapılması gerekliliğini ifade etti.
Bedelli askerlikle az da olsa işlerde artış yaşanabileceğini söyleyen Kınalı, “Askeriye kimi malzemeleri verse de erler genellikle dışarıdan birden fazla iç çamaşırı ve çorap alıyor.
Bunun haricinde cüzdan, asma kilit, ortopedik bot tabanlığı gibi malzemeler alınabilir.
Fiyatlar niteliğe göre değişiyor.
Bizde tam grup malzemelerin toplam maliyeti 100 lira ile 200 lirayı buluyor.
Rakam kışın file bekçisi, boyunluk ve içlik gibi ihtiyaçlarla artabiliyor.” dedi.
Çarşı esnafından Istek Bal da kendilerinden daha fazla rütbeli asker ve çarşı iznine çıkan erlerin alış veriş yaptığını fakat 28 gün bedelli askerliğin de işlerini hareketlendireceğini açıkladı.
Eskiden asker malzemesinin daha fazla dışarıdan temin edildiğini hatırladan Bal, şunları kaydetti:
“Günümüzde askeriye adet olarak az da olsa iç çamaşırı, çorap, terlik, sabun gibi esas malzemeleri erlere sağlıyor.
Bizden daha fazla şahsi bakım ürünleri, kışlık malzemeler, künye gibi gereksinimler ve ek esas ürünler alınıyor.

BİR CEVAP BIRAK