Ana sayfa Piyasa Kripto Para Ethereum Neden Düşüşte ?

Ethereum Neden Düşüşte ?

932
0
PAYLAŞ

Piyasa hacmi açısından bakacak olursak Bitcoin’den hemen sonra gelen kripto para birimi herkesin bildiği gibi Ethereum’dur. Hatırlarsanız 14 Ocak’ta tarihi zirveye ulaşmıştı fakat sonrasında değerinin %70’inden fazlasını kaybetti. Aynı zaman diliminde Ethereum piyasa hacminde %30’un üzerinde düşüş gösterdi. Kripto piyasasının her zaman yüksek miktarda spekülasyon içeren yapısı sebebiyle kısa vadeli fiyat dalgalanmaları sadece haber başlıklarının getirdiği bir durum değil elbette. Ünlü yatırımcılar büyük kripto paraların geleceği konusunda sakin ve iyimser tutumlarını korusalar da Ethereum’un değer kaybı bazı şüpheleri ve bunların sebeplerini açığa çıkarıyor.

 Kiralama Ücretleri Heves Kırıyor

Son dönemlerde Ethereum’un kurucusu olan Vitalik Buterin ağ üzerinde veri depolamak isteyen kullanıcıların bir kira ücreti ödemeleri gerektiğini öne sürdü. Şimdilik belirsizde olsa bir depolama üst sınırını aşan veri üzerinden ‘kira ücreti’ temin edilebilir ya da kullanıcıların ekstra verisi ‘uykuya alınarak’ kullanıcılar bir Merkle kanıtı ile verinin geçerliliğini tasdik ettiğinde verinin ödeme yoluyla ‘uyandırılmasını’ sağlayabilirler. Başka bir deyişte kullanıcılar ikincil piyasadan ihtiyaçları olduğunda veri satın alabilirler. Buterin’in gelecekte sharding sistemi kurularak fiyatların aşağı çekileceği teminatına rağmen bu yeni öneriler Ether kullanıcıları arasında iyi karşılanmadı çünkü fiyatlar birçok kullanıcı için heveslerinin kırılmasına yol açabilir. Ama değinmek istediğimiz bir kısım var ki; hiçbir şey kesin değil ve yatırımcılar belirsizliği sevmezler.

Plasma ve Plasma Cash Bir Türlü Çıkış Yapamadı

Bitcoin’in SegWit sistemi gibi Plasma ve Plasma Cash de Ethereum platformundaki güvenlik ve ölçeklenebilirlik sorunlarına, gereksiz veriyi ana zincirden silmek yoluyla bir çözüm getirecek güncellemelerdir. Başka bir deyişle yalnızca tamamlanmış işlemler ana zincirde görünecek, bu şekilde ağın rahatlaması ve işlemlerin hem daha enerji tasarruflu hem de daha hızlı olması sağlanacak. Ağustos 2017’de açıklanan Plasma ve Mart 2018’de açıklanan Plasma Cash iyi gelişmeler vaat etse de de uygulamaların hayata geçirilmesindeki yavaşlık yatırımcıların hevesini kırıyor. Hatta bir çoğu Ethereum’u geliştirme konusuna gelince çok durgun olması yönünden eleştiriyor.

Ethereum’un Geleceği Hala Parlak

İletişim ve işlemin geleceğini değiştirebilecek bu güçlü teknolojiler hala çok yeni sayılır ve daha çok kullanıcının adapte olması daha çok sorunun gün yüzüne çıkması demektir. Bu açıdan bakıldığında Ethereum hala küresel anlamda en çok kullanılan platformlardan biri olmaya aday denilebilir. Yani birçok yatırımcı şu anda yaşanan spekülatif fiyat dalgalanmaları sırasında gereksiz bir tasfiyeye mahal vermemek adına beklemedeler. Düşük fiyatlar ise orta ve uzun vadeli yatırımcılar için ilgi çekici bir giriş fırsatı olabilir.

 

BİR CEVAP BIRAK