Ana sayfa Güncel Ekonomi EUR/USD Günlük Piyasa Yorumu-15 Mayıs 2018

EUR/USD Günlük Piyasa Yorumu-15 Mayıs 2018

967
0
PAYLAŞ
1.1913 EUR/USD Destekler:1.19-1.1880-1.1840 Dirençler:1.1960- 1.2000 -1.2035  

Küresel ticarete dair yaşanan gerilimlerin azalmasıyla ABD hazine tahvili getirileri yükselişe geçti. Bunun sonucu olarak son bir haftanın en düşük seviyelerine gerileyen dolar endeksi güne yükselişle başlıyor.

Dolar endeksi Pazartesi günü 2 Mayıstan bu yana en düşük seviyesi olan 92.243 seviyesine kadar indikten sonra %0.1’lik bir toparlanmaya 92.647 seviyesine kadar çıktı. Gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirileri ise %1 baz puan artarak %3.001 seviyesine yükseldi.

Trump’un Çin Telekom firması ZTE’ye yardım sözü vermesinin ardından Çin ve ABD arasındaki ticari gerilimde yumuşama sinyalleri gelmeye başladı. ZTE ABD’nin İran ambargosunu delmekle suçlanmıştı. Bu gelişmenin sonucu olarak gösterge getiri oranında yükseliş yaşandı.

Geçen hafta son dört ayın zirvesi olan 93.146 seviyesine çıkan dolar endeksi ABD Nisan ayı tüketici fiyat verilerinin yumuşak gelmesinin ardından hız kesmişti. Çünkü bu verinin zayıf gelmesi Fed’in bu sene faizleri dört kere yükselteceği yönündeki beklentileri olumsuz etkilemişti.

Fakat dolar için kısa vadede iyimserliğini koruyanlar, faiz oranları farklarının hala doların lehine işlediğine dikkat çekenler var.  Bunun tam anlamıyla tersine dönmesi için diğer ülkelerden bir olumlu ekonomik veri serisi gelmeli ya da en azından Avrupa Merkez Bankasının yumuşak üslubunu bırakarak daha şahin açıklamalarda bulunması gerekiyor.

Euro bu gelişmelerle dolar karşısında %0.1 yükselerek 1.932 seviyesine kadar yükseldi ancak pazartesinin zirvesi olan 1.9996 seviyesinin altında kaldı. Bu aynı zamanda 3 Mayıstan bu yana görülen en yüksek seviyeydi.

Pazartesi günü Avrupa Merkez Bankası politika yapıcısı Francois Villeroy’un açıklamalarının ardından euro biraz güçlendi. Villeroy AMB’nin istisnai tahvil alımı yaklaştıkça ilk oran artış zamanlaması üzerinde yeni yönlendirmelerde bulunabileceğini ifade etti.

Fakat doların yukarı yönlü hareketinin devamlılığından şüphe duyduran bazı sebepler var. Mesela, enerji ve emtia fiyatlarının küresel olarak yükselmesinin yanı sıra emek piyasalarındaki daralma enflasyonla beslenerek bazı aşamalarda diğer önemli ekonomilerde parasal teşvik programlarının yeninden gündeme gelmesine sebep olabilir. Yine de Nisan ortalarından beri başlayan doların kazançlarının tersine dönmeden bir süre daha devam etme ihtimali daha ağır basıyor.

BİR CEVAP BIRAK