Ana sayfa Güncel Ekonomi EUR/USD Günlük Piyasa Yorumu-9 Mayıs 2018

EUR/USD Günlük Piyasa Yorumu-9 Mayıs 2018

1039
0
PAYLAŞ

İtalya’daki olağan siyasi çalkantılar Euroyu olumsuz yönde etkilerken, Dolar Euro karşısında değer kazanıyor. Hazine tahvili getirilerinin son iki haftanın zirvesine çıkmasının yanı sıra ham petrol fiyatlarının de %2 yükselerek Kasım 2014’ten bu yana en yüksek seviyesini görmesi dolara destek veriyor.

Dolar genel olarak güçlü görünüyor.  ABD tahvil getirilerinin daha ne kadar yükseleceğine dair uzmanlar arasında farklı beklentiler var. Dolayısıyla zaman ilerledikçe dolarda dalgalanmalar artabilir. Trump Salı günü ABD’nin İran ile nükleer anlaşmadan geri adım atacağını söyledi. Bu açıklamalar Orta Doğu’da uzlaşmazlık riskini arttırırken Avrupalı müttefikleri hayal kırıklığına uğrattı ve küresel petrol arzı üzerinde belirsizliğin hakim olmasına sebebiyet verdi.

ABD-Euro bölgesi faiz oran farkındaki artış, zayıf ekonomik göstergelerden baskı altına giren euro aynı zamanda İtalya’daki siyasi gelişmelerden de etkilendi.  Böylece Trump’un açıklamalarının dolar üzerinde olası olumsuz etkisi dengelenmiş oldu. Avrupa Merkez Bankası başta diğer merkez bankalarının  yumuşayan söylemleri de doları diğer para birimleri karşısında destekliyor. Euro bu gelişmelerle 22 Aralıktan bu yana  en düşük seviyesi olan 1.1838 dolara kadar indi.

Teknik olarak baktığımızda parite yüksek oranda satış görmüş durumda ve tüm hareketli ortalamalarının oldukça altında kaldı. Teknik göstergelerin tümü düşüş yönlü ve bunu değiştirebilecek hiçbir şey görünmüyor. Kısa vadede parite 1.19 altına yerleşmiş görünüyor ve 1.1840 seviyesinde statik de olsa güçlü bir destek bölgesi var ama eğer bu kırılırsa çok rahatlıklar 1.18 ve altındaki seviyeleri hedefleyebilir. Eğer 1.18 altına iner ve bu destek bir dirence dönerse önümüzdeki haftalarda yeni hedef olarak 1.1660 seviyesine kadar bir düşüş yaşanabileceği hesaba katılmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK