Ana sayfa Güncel Ekonomi EUR/USD Günlük Yorum-22 Mart 2018

EUR/USD Günlük Yorum-22 Mart 2018

1195
0
PAYLAŞ

Çarşamba günü faizleri beklenildiği 25 baz puanla % 1.75’e yükselten Fed 2018 yılı için bundan sonra iki faiz artırımına daha gideceği görüşünü destekleyecek şekilde açıklamalarda bulundu. Federal Reserve beklenildiği gibi 2018 yılında faizleri toplam üç kere arttıracağı görüşünü devam ettirdi. Böylelikle dört artış olacağı yönündeki beklentiler hayal olmuş oldu. Vergi kesintilerinin ve devlet harcamalarının ekonomiyi canlandıracağının, enflasyonu arttıracağının ve gelecekte daha agresif bir şekilde sıkı para politikası uygulanacağının özellikle belirtildi. 2019 yılında da ABD merkez bankasının üç faiz artırımı daha yapabileceğine dair imalar geldi.

Bu gelişmeler üzerine dolar değer kaybetti. Fed’in 2018 yılında dört kez faiz artırımına gideceğini bekleyen yatırımcıların ise bu açıklamalarının ardından dolar satışı yaptıkları öngörüldü. Dolar endeksi böylece gece boyunca %0.7 değer kaybederek 89.520 seviyesine kadar düştü.
Fed’in bu sene faizleri üç kere arttırması piyasalarda sürpriz olmayacak çünkü Fed’in normalleşme politikalarının devamı bekleniyor.  Diğer taraftan başka merkez bankalarının da normalleşme politikalarına gidebileceklerine dair beklentiler piyasalarda satın alınmaya devam ediyor. Doların yükselebilmesi için sürpriz bir gelişme olması bekleniyordu fakat Fed toplantısından böyle bir şey gelmediği için hayal kırıklığı ile sonuçlandı.

Bu gelişmelerle %0.8 değer kazanan Euro 1.2365 dolar seviyesine kadar yükseldi.  Şu sıralar 1.3250 dolar üzerinde sabit kaldığını görüyoruz. Teknik olarak bakarsak saatlik sinyaller güçlü alım yönünde günlük sinyallerde çok güçlü olmasa da alıma işaret ediyor. Parite bugün için 1.24 üzeri denemeler yapabilir. Aşağı yönlü olası hareketlerin çok sınırlı ve  kısa süreli olması beklenebilir. Olası düşüşlerde 1.2350 dolar altı seviyeler alım için uygun görünüyor. Yukarıda ilk dirençler kırılınca 1.24-1.2415 aralığına rahatlıkla yerleşebileceğini düşünüyoruz.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK