Ana sayfa Güncel Ekonomi Euro/Dolar Günlük Yorum-30 Nisan 2018

Euro/Dolar Günlük Yorum-30 Nisan 2018

1039
0
PAYLAŞ

Haftanın son işlem günü son 3.5 ayın en düşük seviyesi olan 1.2055 dolar seviyesini göre EUR/USD paritesi bu haftaya az da olsa toparlanarak 1.2125 dolar civarında tutunarak giriyor. Parite tatilin kısalttığı haftaya sakin bir havada giriyor. Kayıplarını bir nebze telafi ederek 1.21 üzerinde tutunması önemli. Yatırımcılar şimdi pariteye yön verecek yeni gelişmeleri bekliyorlar. Alman Öncü TÜFE rakamları gibi veriler paritenin seyrinde önemli olacaktır. ABD tarafında 1-2 Mayıs tarihlerin Federal Reserve Para Politikası toplantısı ve Cuma günü açıklanacak olan ABD istihdam rakamları önem taşıyor. Federal Reserve toplantısında faizlerin büyük ölçüde değiştirilmeden bırakılması bekleniyor.

Bu hafta açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam rakamları, doların kısa vadeli trendini belirlemekte oldukça etkili olacaktır.  Ayrıca Trump’un üst düzey ekonomi ve ticaret danışmanlarından oluşan bir heyet ticari müzakereler için Çin’e gidecekler. ABD devlet tahvili getirilerindeki yükseliş ve jeopolitik gerilimin yumuşaması doları destekliyor. Fakat paritenin toparlanması daha çok kar amaçlı dolar satışından dolayı oluşan bir hareket.

Yalnız şöyle de bir durum var ki; ABD’nin Çin ile ticaret savaşını önleyecek müzakerelerin başlayacağı haberleri ve Kuzey ve Güney Kore liderlerinin yıllar sonra ilk kez bir araya gelmeleri gibi haberler de dolara destek vermeye devam edecektir. Teknik olarak baktığımızda saatlik sinyallerde yükseliş yönü göze çarpıyor ama günlük sinyaller hala düşüş yönlü. Son günlerde önemli destek seviyelerinin altına kırılan parite için daha önceleri güçlü bir destek olan 1.2160 artık dirence dönüşmüş durumda. Bugün için olası yükselişlerin bu direnç ile sınırlı kalması beklenebilir.
1.2124 EUR/USD Destekler: 1.2100 1.2060 1.2020            Dirençler: 1.2160 1.2200 1.2245

BİR CEVAP BIRAK