Ana sayfa Güncel Ekonomi Euro/Dolar Günlük Yorum-5 Nisan 2018

Euro/Dolar Günlük Yorum-5 Nisan 2018

955
0
PAYLAŞ

Euro/Dolar Salı günü son haftaların en düşük seviyesi olan 1.2254 dolar seviyesini görmüştü. Euro bölgesinde iyimserliğin eksilmesi ve arzın düşmesiyle imalat sayılarında patlama üçüncü ayında yalpalayınca euro değer kaybetti. Güne başlarken biraz da olsa derlenme görülse de hala 1.23 dolar seviyesinin altında. Çin’in Trump’un son gümrük aidatı uygulamalarına karşılık vermesiyle piyasalarda riskten sakınma kavrayışı egemen oldu. Borsalar düşerken yen ve altın yükseldi.  Enflasyon rakamlarının beklenenden daha yumuşak çıkması euro üzerinde baskı oluşturdu. Yıllık enflasyon beklenildiği gibi yüzde 1.4 artarken çekirdek rakamlar % 1.1 olan beklentilerin altında % 1.0 çıktı.

ABD’de ise ADP istihdam rakamların Mart ayında 240K artış gösterirken 205K olan beklentilerin ve 235K olan Şubat rakamlarının üzerinde geldi. Bugün Avrupa tarafında PMI sayıları Amerika Birleşik Devletleri ise ufak istihdam sayıları yayınlanacak. Cuma tarım dışı istihdam sayıları evvelinde bu bilgi ehemmiyetli ipuçları verebilir.
Teknik göstergeler hafif de olsa düşüş güzergahına döndü ve alt yönlü hareketin uzayabileceğini gösteriyor. Fakat bu düşüşün teyidi için 1.2250 etrafında güçlü dayanakların altına inmesi gerekecektir. Parite 2018 senesinin ilk çeyreğinde sıkıştığı aralıktan kurtulmakta zorlanıyor ve her iki istikamette de ciddi anlamda doğrultu bulmuş sayılmaz. Doların son günlerde albenisi eksilmesine karşın paritede alım alakası eksilmiş görünüyor ve günlük bazda düşüş eğilimi gösteriyor. Son seanslarda önemli hareketli ortalamaların hep altında kaldı. Paritenin bugün ağırlıklı olarak 1.2250-1.23 bandında hareket etmesi beklenebilir.

BİR CEVAP BIRAK