Ana sayfa Güncel Ekonomi Euro/Dolar Günlük Yorum-6 Nisan 2018

Euro/Dolar Günlük Yorum-6 Nisan 2018

947
0
PAYLAŞ

Dün son bir ayın dibi olan 1.2218 dolar seviyesini gören euro 1.2230 civarında kalarak güne yatay bir seyirle başladı. Piyasalar ABD tarım dışı istihdamları için yerlerini alıyor. Dünkü Alman sanayi üretim rakamlarında beklenildiği gibi Şubat ayında aylık %1.6 düşüş açıklanınca piyasalarda fazla beklenen bir hareketlenme durumu olmadı. Tarım dışı istihdam rakamları haricinde ortalama saatlik kazanç bilgileri de giderek anlam kazanıyor. Fiyat çoğalışının beklenenden daha yüksek olması Fed’in sıkı para siyaseti daha net hareket sergileyeceği doğrultusundaki umutları yeşertebilir ve böylece doların yine kuvvetlenmesini sağlayabilir.

Ticaret savaşı çıkacağı yönündeki endişelerin azalması dün pariteyi son bir ayın en düşük seviyelerine getirmişti. Ayrıca, euro bölgesi PMI rakamlarında aşağı yönlü revizyon ve beklenenden daha zayıf gelen Alman fabrika siparişleri ve perakende satış verileri euro üzerinde baskı oluşturdu. Parite Cuma günü ABD Başkanı Donald Trump’un Çin’e yeni bir gümrük vergisi talimatını ele almasıyla hafif bir toparlanma denemesine girdi. Ancak bu yukarı yönlü hareket kısa vadeli oldu çünkü yatırımcılar agresif hareketlerde bulunmaktan çekiniyorlar ve tarım dışı istihdam rakamları öncesinde kenarda beklemeyi tercih ediyorlar.

Teknik açıdan bakacak olursak, parite bu hafta kısa vadeli yükselen trend çizgisi desteğinin altına kırıldı. Kısa vadeli teknik göstergeler düşüş yönlü alana girerken parite 1.2200-1.2180 bölgesi yakınlarında 3 ay önceki eski işleme aralığına doğru sürükleniyor. Bu destek alanının altını da görürsek kısa vadede daha fazla değer kaybı yaşanabilir. Yukarıda ise 1.23 civarında dirençler oldukça güçlü görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK