Ana sayfa Piyasa Kripto Para Facebook, Kendi Kripto Parası İçin ICO Düzenleyecek

Facebook, Kendi Kripto Parası İçin ICO Düzenleyecek

893
0
PAYLAŞ

Özel bir kaynak, Facebook’un kendi kripto parası olan Facebook Coin (FBC) ile ürün yelpazesini genişleteceğini onayladı. Kullanıcılar kripto para kullanımı için kayıt yaptırmak zorunda kalacak fakat Facebook, cüzdanların ve işlemlerin tamamen anonim olacağını garanti edecek. Bu gelişme resmi olarak açıklanmadı fakat kripto paranın iki hafta içinde Ethereum Blockchain’de başlatılacağı bildirildi. Facebook’un büyüklüğü ve kitleye erişimi göz önüne alındığında, ICO’nun Telegram’ın kendi ICO turunda topladığı 1.2 milyar dolara rakip olacağını düşünmek mantıklı gibi duruyor.

Arka Plan

Facebook, yanlış sebeplerden dolayıda olsa adını bir çok habere konu etti. Geçtiğimiz günlerde şirketin 50 milyondan fazla kullanıcısına ait kişisel bilgileri Cambridge Analytica adlı politik veri analiz şirketine sattığı ortaya çıktı. Cambridge Analytica yasa dışı olarak bu verileri, Birleşik Krallıktaki ve Birleşik Devletler’deki son başkanlık seçimlerinde Brexit referandumunda halkı etkilemek için kullandı. Skandalın halka açılmasının ardından Facebook CEO’su Mark Zuckerberg bu ifadeyi iki ülkedeki büyük gazeteye gönderdi: “2014’te milyonlarca insanın bir üniversite araştırmacısı tarafından yapılmış sınav uygulamasının Facebook verilerini sızdırdığını duymuş olabilirsiniz. Bu bir güven ihlaliydi ve o zamanlar daha fazlasını yapmadığımız için üzgünüm. Artık bunun gerçekleşmeyeceğinden emin olmak için adımlar atıyoruz. Bu topluluğa inandığınız için teşekkür ederiz. Sizin için daha iyisini yapacağıma söz veriyorum”. sözlerini dile getirdi.

Anonim Kripto Para

Kaynağa göre, teknik detaylar hala devam ediyor ama FBC’nin Monero benzeri anonim bir kripto para olacağı söyleniyor. Bir kripto paranın tutulması için kullanıcıların ismi, adresi, telefon numarası, annesinin kızlık soyadı ve ilk evcil hayvanının adı gibi verileri sağlaması gerekiyor. Bu güvenlik nedenlerinden dolayı akıllı sözleşmeye yazılan bir gizlilik hükmü, tüm işlemlerin tamamen anonim ve tamamen izlenemez olmasını sağlıyor.

Kaynak ilginç bir şekilde Facebook’un, kullanıcılarının Facebook yayınlarında ICO reklamı yapacağını söyledi. Bu dikkat çekiyor çünkü şirket geçtiğimiz günlerde tüm kripto para reklamlarını kendi platformunda yasakladı. Bunun üstüne ürün müdürü, Facebook’un “dolandırıcılığı ve aldatmacayı” önlemek istediğini ve kendi kripto parasıyla bu kuralı görmemezlikten gelme kararının doğal olarak insanları şaşırttığını söyledi. Fakat kaynak, politikada çelişki olduğunu reddetti: “Facebook, bu şirketlerin bir çoğu dolandırıcı olduğu için kripto para reklamlarını yasakladı. Bu tamamen farklı bir olay. Facebook’un ICO’su daha fazla veri elde etmenin meşru bir yolu, yeni bir anonim dijital paraya güç vermek için gerekli. Bu bir aldatmaca değil, bu yüzden platformda görünmemesi için bir sebep yok”.

Velhasıl maalesef ki Zuckerberg’e olan güven azalıyor. Milyonlarca kullanıcı profillerini skandalın ardından kapattı ve Facebook’un piyasa değeri 538’den 464 milyar dolara düştü. Fakat Facebook’un asıl endişelendiği şey, ödemek zorunda kalacağı para cezası. 2011 yılında Facebook, kullanıcılarının gizliliği ile ilgili vaatlerini yerine getiremediğine dair Federal Ticaret Komisyonu ile bir uzlaşma kararı imzaladı. En son ihlalin bu anlaşma olduğu tespit edildi ve ABD yasalarına göre ceza, ihlal başına 40.000 dolar. 50 milyon insanın verileri uygunsuz kullanıldığı için, toplam ceza trilyonlarca dolara ulaşacak.

BİR CEVAP BIRAK