Ana sayfa Kredi Tarım Kredisi Faizsiz Çiftçi Kredisi Başvuru Şartları

Faizsiz Çiftçi Kredisi Başvuru Şartları

1409
0
PAYLAŞ

Çiftçiye faizsiz kredi imkanı! Devlet, çiftçileri 2017 yılında da destekliyor. Çiftçilik yapmak isteyen girişimcilere devlet 30 Bin Liraya kadar geri ödemesiz hibe verirken, projesi için kredi çekmek isteyenlere ise faizsiz kredi kullanım imkanı tanınıyor. Çiftçilik projesi için toplamda 130 Bin liraya kadar kredi kullanımı sağlanabiliyor. Bankalar ise özellikle genç çiftçiler için çeşitli kampanyalar düzenlemekte. Ziraat Bankası, TEB, Denizbank ise çiftçiler için kredi sağlayan öne çıkan bankalar konumunda.

Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır?

Çiftçi kredisi kullanmak isteyenler projelerini hazır ederek bankaya gidip başvuruda bulunabilirler. Çiftçi kredisi için Denizbank, TEB, Ziraat bankası gibi bankaları tercih edebilirsiniz. Çiftçi kredisi alabilmek için hayvancılık, arı yetiştiriciliği, sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılabilir. Aynı zamanda yapılacak besicilik veya üretim safhasında ihtiyaç duyulan ilaçlama, makine ve teçhizatların alınabilmesi için de yine çiftçi kredisi kullanılabilmektedir. Aynı zamanda hazır çiftçilik işletmelerinin satın alımı için de çiftçi kredisi kullanılabilmektedir. Örneğin kurulu bir sera veya süt besiciliği yapılan çiftlik, çiftçi kredisi ile satın alınabilir.

Kredi alabilmek için gerçek ve tüzel kişilerin sağlamak zorunda olduğu bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekilde oluşmaktadır:

Gerçek Kişiler için:
-Nüfus cüzdanı
-Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
-Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b)
-Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler

Tüzel Kişiler için:
-Çiftçi Belgesi (ÇKS)
-Tüzel kişilik ana sözleşmesinin yayımlandığı Ticaret Sicili Gazetesi
-Oda kayıt belgesi
-Vergi levhası
-İmza sirküleri
-Son 3 yıla ait bilanço ve gelir tablosu
-Teşvik belgeleri (Tapu ya da Kira Kontratı)
-Krediye karşılık olarak gösterilecek teminatlar

Çiftçi Kredisi Başvuru Şartları

Çiftçiler için kredi kullanımında önemli olan husus, teminattır. Banka sizden gerçek çiftçi olduğunuza dair belge ister. Aynı zamanda işletmenize yönelik belgeleri de yine banka sizden talep eder. Özellikle işletmenin son 3 yıllık bilançosu önemlidir. Yeni bir proje sunarak kredi almak istiyorsanız yine banka sizden düzenli maaş ya da kira gibi bir teminat ister. Bu teminatlar karşılandığı taktirde çiftçi kredisi kullanımınız banka tarafından onaylanacaktır.

BİR CEVAP BIRAK