Ana sayfa Güncel Ekonomi FBI Eski Başkanı: ‘Trump Başkanlık İçin Uygun Değil’

FBI Eski Başkanı: ‘Trump Başkanlık İçin Uygun Değil’

854
0
PAYLAŞ

ABD Başkanı Donald Trump ile eski FBI Başkanı James Comey arasında yaşanan polemik karşılıklı sert suçlamalarla devam ediyor. Dün akşam ABC televizyonuna konuşan eski FBI Direktörü Comey, Donald Trump’ın başkanlık görevini yapmak için ‘ahlaken uygunsuz’ olduğunu dile getirdi. Trump’ı gelişi güzel yalan söyleyen ve yalan söylediğinin de farkında olmayan biri olarak niteleyen Comey, “Başkanımız saygıyı huy edinmeli, bu ülkeyi bir arada tutan değerlere bağlı kalmalı, en önemlisi de dürüst olmalı.” ifadesini kullandı.

“Etrafındaki herkesi lekeleyecek”

James Comey, Amerikan değerleriyle alakası olmadığını eleştirdiği Trump’ın, bire bir yaptığı görüşmelerdeki tavırlarının da suç olabileceğini söyledi. ABC’deki mülakatında kitabından bir bölümü aktaran Comey, 2017 yılının Şubat ayında Donald Trump ile yaptığı bir görüşmede Trump’ın kendisinden Michael Flynn soruşturmasını sonlandırmasını istediğini belirterek, “Bu da kesinlikle yargının işleyişinin engellenmesi kapsamına girer.” dedi.Trump, Comey’den Flynn soruşturmasının sonlandırılmasını istediği yönündeki iddiaları birçok kez inkar etmişti.

Comey, kitabında Trump için ‘etik değerlerden uzak’ ifadesini kullanıyor. Kitabında Trump’ı ‘egosu tarafından yönlendirilen bir mafya babası’ olarak niteleyen Comey, Trump’ı hukuk ile siyaset arasındaki çizgiyi de aşındırmakla eleştiriyor. Daha Fazla Sadakat (A Higher Loyalty) adlı kitabın bu hafta salı günü raflardaki yerini alması bekleniyor. Donald Trump, Comey’in eleştirileri sonrası Twitter hesabından eski FBI başkanı için ‘kaypak’ dedi. Trump ayrıca Comey’in FBI tarihinin en kötü direktörü olarak tarihe geçeceğini ileri sürdü.

BİR CEVAP BIRAK