Ana sayfa Bankalar Federal Rezerv Sistemi Faiz Arttırabilir

Federal Rezerv Sistemi Faiz Arttırabilir

1395
0
PAYLAŞ

Federal Rezerv Sistemi, büyük olasılıkla faiz arttıracak; bu yılın faiz artış sayısını değiştirebilir. jerome Powell başkanlığında yapılan ilk toplantıda ABD, Merkez Bankası FED’in faiz artırım kararı alması bekleniyor. Amerika Birleşik Devletlerin’de yapılan, vergi indirimleri ve kamu harcamaları sonucu öngörülen ekonomik büyemenin dengede olması için beklenenden daha çok sayıda, faiz arttırımı olabileceği düşünülüyor.

Aralık ayında yayımlanan projeksiyonlara göe Federal Rezerv Sistemi yılın tamamında 3 kez faiz artırımı öngörüyor. Ancak bazı yatırımcılar, maliye politikası kanalıyla ekonomiyi destekleyici önlemler alınmasının ve enflasyon baskılarının arttığına işaret eden son aylardaki verilerin ardından, merkez bankasının bu yılın tamamında faiz artırımı sayısını dörde çıkarabileceğini düşünüyorlar.

Federal Rezerv Sistemi, para politikası kararını TSİ 21:00’da açıklayacak. Bu açıklamadan yarım saat sonra ise Jerome Powell’in başkanlığında ilk basın toplantısı yapılacak. Federal Rezerv Sistemi aynı zamanda Faizlerin gidişatı ve ekonomi hakkında açıklamalarda bulunacak. Federal Rezerv Sistemi yetkilileri son haftalarda yapmış oldukları açıklamalarda ABD’de istihdamın azami düzeyde olduğu piyasada ekonomiyi destekleyici politikalar sonucu iş arayan vatandaş sayısının artabileceğine dikkat çektiler.

Bunun sonucu olarakta enflasyon merkez bankasının hedef belirlemiş olduğu %2 oranına ulaşabileceği, hatta ekonomide aşırı ısınma görülürse, bu hedefin çok üstüne çıkabileceği düşünülüyor. Ancak Powell’ın yönetimi devralmasından sonra merkez bankasının ekonomideki gelişmeler karşısında zamansız ya da erken olarak nitelenecek bir adım atmaktan kaçındığı da biliniyor.
Bunu gözönüne alan analistler merkez bankasının enflasyon baskıları daha belirgin bir hal alana kadar, geleceğe yönelik faiz beklentilerini yükseltmek isteyip istemeyeceği konusunda kararsızlar.
Fed’in bu yıl üç defa faiz artırım projeksiyonunda değişiklik yapmayacağını tahmin eden eski Fed ekonomisti ve yatırım şirketi ortağı Roberto Perli, “İhtiyatlı bir kurum olgulara daha büyük ağırlık vermeli; en azından şu anda” dedi. ABD’yi 2007-2009 yıllarındaki finansal kriz ve takip eden
ekonomik daralmadan kurtarabilmek için aşırı gevşek bir politikaya geçen Fed, artık bu politikaya son veriyor. Merkez bankası politika faizini geçen yıl üç defa yükselterek yüzde 1.25-1.50 aralığına çıkardı. Fed bunu yaparken ülkedeki işsizlik oranı geriledi ve ekonomik büyüme hızlandı. Merkez bankasının bugün de 25 baz puan faiz artıracağı tahmin ediliyor.

Vadeli işlemler piyasaları Fed’in Haziran ayında bir artırım daha yapacağını fiyatlıyor. Powell liderliğindeki Fed, faiz projeksiyonlarını değiştirmeden önce bu tarihe kadar bekleyip, Trump yönetiminin ekonomiyi desteklemek için aldığı 1.8 trilyon dolar büyüklüğündeki vergi kesintisi ve kamu harcamaları gibi önlemlerin etkilerini görmeyi tercih edebilir.

BİR CEVAP BIRAK