Ana sayfa Forex Finans Müdürü Olmak

Finans Müdürü Olmak

788
0
PAYLAŞ
finans-muduru-olmak_1280x640
finans-muduru-olmak_1280x640

Finans Müdürü Olmak: Şartları ve Maaşları

Finans müdürü olmanın şartları, öncelikli olarak üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak olarak bilinmektedir. Finans müdürü olmak isteyenler için okunması gereken bölümler şunlardır:

  • İşletme
  • İktisat
  • Ekonometri
  • Maliye

Bu bölümlerin içerisinde etkili stratejik bilgiler verildiği ve matematiksel analizlerin yapılmasına yönelik beceriler kazandırıldığı için finans müdürü olarak çalışma yetkilerini de vermektedir. Fakat finans müdürü olarak çalışabilmek için mesleki tecrübe de bankalar ve kurumlar bazında aranan niteliklerden birisi olarak bilinmektedir.

Finans Müdürü Ne İş Yapar?

Finans müdürünün yaptığı işler, kurum bazında muhasebe bölümünün kontrol edilmesini kapsamaktadır. Bir kurumda ya da bankada bulunan finans müdüründen şu sorumlulukları takip etmesi beklenmektedir:

  • Kurumun mali bütçesine dair raporlandırmaların yapılması
  • Kurum içerisindeki personellerin maaş ödemeleri ile ilgili süreçlerin takip edilmesi
  • Kurumun vergi ödemelerini takip etmek ve düzenli olarak ödemelerin yapılmasını sağlamak
  • Kurumda bulunan çalışanların SGK süreçlerinin takip edilmesi
  • Kurum bazlı bankacılık faaliyetlerinin takip edilmesi

Bu görev ve sorumluluklar ile birlikte finans müdürleri, kurumsal bazda borç ve alacak takibini de yapmaktadırlar. Kurumun borçlarının zamanında ödenmesi ve alacaklarının düzenli olarak takip edilmesi, temel meseleler arasında yer almaktadır.

finans-muduru-olmak_1280x640
finans-muduru-olmak_1280x640

Finans Müdürü Maaş Aralıkları Nasıldır?

Finans müdürü maaş aralıkları, kurum bazlı değişiklik gösterebildiği gibi aynı zamanda finans müdürü bağlamında da değişkenlik gösterebilmektedir. Yetkin olmuş bir finans müdürü 20.000 TL tutarına kadar maaş alabilirken, yeni başlayan bir finans müdürü 2.800 civarında maaş almaktadır.

Finans Müdürü Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Finans müdürü olmak için gerekli lisans bölümlerinin tamamlanmasının ardından herhangi bir banka ya da kurumda başlayarak sahanın öğrenilmesi gerekmektedir. Özel kurumlarda finans müdürü olarak çalışılması halinde, sahaya dair ciddi bilgiler edinmek mümkün olmakta ve bu sayede mesleki nitelikler de genişletilmektedir.

Finans müdürü olmak için gerekli eğitimlerin de takip edilerek gelişme göstermek gerekmektedir. Yalnızca lisans mezuniyeti ile yeterli düzeyde bir finans müdürü olunması mümkün olmamaktadır.

Finans müdürü olmak için aynı zamanda kurum için görevde değişiklik ya da görevde yükselme gibi sınavların da takip edilmesi önerilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK