Ana sayfa Piyasa Kripto Para G20 Toplantılarında Bitcoin’le İlgili Öne Çıkan 10 Düşünce

G20 Toplantılarında Bitcoin’le İlgili Öne Çıkan 10 Düşünce

847
0
PAYLAŞ
Geçtiğimiz hafta Arjantin’de dünyanın en büyük 20 ekonomisine sahip ülkelerin merkez bankası başkanlarının ve ekonomiden sorumlu bakanlarının yer aldığı bir G20 toplantısı düzenlenmişti. Toplantılarda tartışılan başlıca konulardan biri kripto paraların düzenlenmesi oldu. Bu toplantıda Temmuz ayında ülkelerin somut tekliflerle gelmesi kararlaştırılmıştı. Öne çıkan 10 ana düşünce kripto paraların geleceğini doğrudan etkileyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Toplantıdaki temel ortak fikir Bitcoin’i yasaklamayacakları ama piyasayı düzenleyecekleri yönündeydi.

Bitcoin’le İlgili Öne Çıkan 10 Düşünce

1- Kripto para/Blockchain ülkeler tarafından benimsenmeli

G20 katılımcıları, kripto paraların ekonomik sistemin dışında kalan insanları sistemin içine alma gücüne sahip olduğunu ve refah politikalarını genişletmede hükümetlere yardımcı olabileceğini fark ettiler.

2- Ülkeler, geleneksel ekonominin çöküşünü kabul ediyorlar

Şuanda geleneksel ekonomi bir geçiş sürecinde. Ve dijital çağın artık ekonomiden ayrılmasının mümkün olmadığı görüşünde hem fikir oldu.

3- Regülasyon kaçınılmaz

Regülasyon kaçınılmaz bir süreç ve ekonomi dijital olsa da vatandaşlar gerçek ve yerleşiktir, bu nedenle diğer iş türlerinde olduğu gibi burada da bir takım kurallar uygulanmalı.

4- Regülasyon var, yasak yok

G20 üyeleri, kripto paraların önemli olduğunu ve ekonomik-sosyal örgütlenmede önemli bir devrimi temsil ettiği konusunda hemfikir oldular. Bu yüzden yasaklanayacağı ancak düzenleyici bir süreçten geçmek zorunda olduğu fikrinde birleştiler.

5- Regülasyon, teknolojinin atılımını önlemeyecek ama vergilendirme neredeyse kesin

Düzenleyici sürecin çok dikkatli bir şekilde ele alınacağı ve teknolojinin gelişmesini engelleyecek sert kuralların uygulanmayacağı da açık bir fikirdi. Ancak vergilendirme kesin görünüyor.

6- İlk düzenleme önerileri Temmuz ayında sunulacak

Merkez bankası başkanlarının yanı sıra Mali Eylem Görev Gücü ile Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü’de G20 düzenleme tekliflerinden sorumlu olacak. Regülasyonlar için ilk pratik öneriler, bu yılın Temmuz ayında maliye bakanları ile merkez bankası başkanlarının 3. toplantısı sırasında sunulacak.

7- Suçları önleme

Düzenleyici öneriler, büyük ölçüde terörizmin finansmanı, kara para aklama ve tüketicinin korunması gibi yasa dışı faaliyetlerin önüne geçilmesine odaklanacak.

8- İzleme ve Müşterini Tanı

Kripto para aktivitelerinin nasıl izlenmesi veya etiketlenmesi gerektiği konusunda fikir birliği yok. Bununla birlikte tartışmalarda KYC ile Dijital Kimlik standartları anahtar noktalar olmalı.

9- Avrupa, süreci G20’nin dışına çıkarmak istiyor

Avrupa, kripto paraları düzenleme sürecine öncülük etmeyi planlıyor ama G20’nin Temmuz’a kadar olan pozisyonunu beklemeyecek. Kıtada yer alan bir grup ülke, konuyu tartışmak ve Avrupa için pratik normları uygulamak amacıyla bir çalışma grubu oluşturdu.

10- Öz denetim

ÖZ denetim konusu resmi toplantılarda açık açık konuşulmamış olsa da sahne arkasında bu da tartışıldı ve ana gündemde ileri ki günlerde yer alabilir.

BİR CEVAP BIRAK