Ana sayfa Güncel Ekonomi Global Piyasalarda Bugün

Global Piyasalarda Bugün

908
0
PAYLAŞ

Uluslararası piyasalarda son gelişmelere bakacak olursak; Sterlin, geçiş dönemine sevindi. İngiltere ve AB, önümüzdeki sene Mart ayında başlayacak 21 aylık geçiş dönemi konusunda anlaşmaya vardı. Haber GBP/USD paritesinde 1,40 üzerinde fiyatlamalara yol açtı. Fakat henüz İrlanda sınırı konusunun çözülmesine dair bir ilerleme ve gelişme henüz görülmüyor. Bu sebeple paritedeki ana hareketi bugün 12:30’da yayımlanacak İngiltere Şubat ayı enflasyonu (çekirdek beklenti %2,5), yarın akşam açıklanacak Fed kararı, ve Perşembe günü yayımlanacak BOE kararı belirleyecek.

Teknoloji hisselerinde değer kayıpları görüldü, global volatilitede sorun yok. ABD’de 50 milyon Facebook kullanıcısına ait bilgileri kullanma hakkına sahip olan Cambridge Analytica şirketinin bu veriyi izin almadan seçimlerde kullanılmak üzere düzenlediği konusunda raporlar piyasada yerini aldı. İngiltere ve ABD regülatörleri tarafından açılan soruşturma sonrasında Facebook hisse senedi -%7, Alphabet -%3,6, Amazon, Netflix ve Apple senetleri -%2 civarında değer kaybetti.
ABD S&P500 endeksi -%1,42 , Nasdaq -%1,84 geriledi. Satışlar global tarafta da hissedildi, Nikkei endeksi -%0,58 değer kaybetti. Bu satışların genel anlamda bir risk oluşturmadığını, ancak Hang Seng ve Nikkei endekslerinin negatif ayrıştığını izliyoruz. ABD faiz oranı volatilitesi sakin (60 seviyesinde) ve US LIBOR-OIS faiz farkı ABD vergi reformu etkisiyle (dolar likiditesi nedeniyle değil) yükseliyor. Satışlar sistemik risk oluşturacak boyutta değil. Önümüzdeki dönemde, Çin yaptırımları ve Fed haberleri gündemden düştükten sonra S&P500’de yeniden yükseliş trendine girilebileceğini düşünüyoruz.

Bu haftanın en önemli gündeminin yarın açıklanacak Fed kararı olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Raporlarımızda belirttiğimiz üzere şahin bir Fed (25 bps faiz artırımı + yılın geri kalanı için 3 artırım, dolar pozitif; ons altın, hisse, Euro/Dolar, Sterlin/Dolar negatif) bekliyoruz.

Çin’e yaptırımlar mı geliyor? Bu haftanın diğer önemli gelişmesi ise ABD’nin Çin malları ve yatırımlarına uygulaması beklenen 60 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığı tahmin edilen yaptırım paketi olacak. Tüketici elektronik ürünleri, giyim ve Çin’in ABD’deki yatırımlarını kapsayan düzenlemenin gerekçesi ise Çin’in fikri mülkiyet haklarının ihlali olacak. Paketin boyutu ve içeriğinin belirsizliğini koruması piyasalar üzerindeki ana riski oluşturuyor. Yaptırımların beklenenden geniş bir kapsamı olması durumunda global hisse senetlerinde satış ve ons altında değerlenme görülebilir.

Türkiye tarafına bakıldığında Hazine’nin Mart ayının geri kalanında 2,7 milyar TL’lik borç ödemesine karşılık olarak bugün 2 ve 10 yıl vadeli tahvil ihalesi düzenliyor. 10:00’da Mart ayı tüketici güven endeksi yayımlanıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK