Ana sayfa Güncel Ekonomi Global Piyasalarda Bugün-2 Nisan 2018

Global Piyasalarda Bugün-2 Nisan 2018

806
0
PAYLAŞ

Bu yılının ilk çeyreğinde global ticaret savaşları ve teknoloji hisselerinde artan satışlar sebebiyle son iki yılın en hızlı değer kaybını yaşayan global hisse senedi endekslerinde yılın ikinci çeyreğine dair beklentiler artıyor. Dün Çin yetkilileri ABD’nin alüminyum ve çelik ithalatına ilişkin getirdiği sınırlamalara karşılık olarak 3 milyar dolarlık gümrük vergisi paketinin detaylarını yayınladı. İçerisinde çelik boru, kurutulmuş meyve ve şarap bulunan 120 ürünün ithalatına %15, geri dönüştürülmüş alüminyum ve domuz eti ithalatına %25 ek vergi getirildi. Daha önce kamuoyuna açıklanan vergilere uyumlu bir paket olması nedeniyle piyasalarda ilave bir satışa neden olması beklenmemeli. Fakat bu sürecin devamının gelmesi global yüksek enflasyon-düşük büyüme zehirli bileşenini piyasaların gündemine taşıyabilir.

Enflasyon demişken geçtiğimiz hafta yayımlanan ABD enflasyon verisi baktığımızda bir tehlike içermiyor gibi dursa da şeytan yine ayrıntıda gizliydi. Detaylara inildiğinde PCE içerisinde %10 ağırlığa sahip olan sağlık hizmetleri enflasyonunda Şubat ayında %0,9, yıllık olarak ise 2009 yılından bu yana en yüksek artış olan %3,8’e ulaşıldığını gördük. ABD’de hastaneler yeniden fiyatlama gücünü kazanırken, Mart ayı enflasyon verilerinin yayımlanacağı önümüzdeki günlerde baz etkisinin de ortadan kalkmasıyla enflasyonda belirgin artış görebileceğimiz bir döneme doğru ilerliyoruz. Bu hafta Cuma günü 15:30’da yayımlanacak ABD Mart ayı tarım dışı istihdam verisinin ücret bacağında ABD’de aşırı ısınan ekonominin ilk sinyallerini görme olasılığımız giderek artıyor. Saatlik ücretlerde aylık %0,3 veya üstünde bir artış öngörümüz bulunuyor. Fakat Şubat ayında 313 bin kişilik istihdam artışından sonra Mart ayında istihdam artışında beklentilerin (189 bin kişi) altında kalınabilir. Sonuç olarak belirgin piyasa etkisi olmayan bir istihdam verisi ile karşı karşıya gelebiliriz.

Yurt içine geldiğimizde ise en önemli veri Salı günü 10:00’da yayımlanacak Mart ayı enflasyon verisi olacak. Hatırlayacağınız üzere Şubat ayında aylık %0,73 yıllık %10,26 artış gösteren TÜFE verisi enflasyondaki katılığın sürdüğüne işaret etmişti. Mart ayında aylık hesaplamalarımız gıda enflasyonunda Türk-İş verileri ile paralel olarak %1 civarında artışa işaret ediyor. Bu doğrultuda tahminimiz Mart ayında enflasyonun beklentilerin (aylık %0,81, yıllık %10,02) biraz üzerinde aylık %0,96, yıllık %10,20 civarında gerçekleşmesi yönünde.

 

BİR CEVAP BIRAK