Ana sayfa Forex Goldman Sachs ve JPMorgan’dan Türkiye İçin Yıl Sonu Tahmini

Goldman Sachs ve JPMorgan’dan Türkiye İçin Yıl Sonu Tahmini

1418
0
PAYLAŞ

Goldman Sachs ve JPMorgan, Türkiye için yıl sonu enflasyon beklentisini güncelledi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre, enflasyonun beklentilerin üzerine çıkarak Nisan ayında yıllık olarak yüzde 10.85’e ulaşmasının ardından beklentilerini güncelleyen Goldman Sachs, Türkiye için yıl sonu enflasyon beklentisini güncelledi. Goldman Sachs analistleri, Türkiye yıl sonu enflasyon tahminini %10.5’ten %11’e yükseltti. JPMorgan da yıl sonu TÜFE beklentisini %9.5’ten 10.8’e çıkardı.

Goldman Sachs analistleri, Türkiye’de Perşembe günü açıklanan enflasyon rakamlarının ardından rapor yayınladı. Rapora göre Goldman Sachs, Türkiye yıl sonu enflasyon tahminini %10.5’ten %11’e yükseltti. Banka, ayrıca, Türkiye’de enflasyonun, liradaki değer kaybı sürerken ve petrol fiyatları artarken, yaz aylarının sonunda %12’nin üzerinde zirve yapmasını öngörüyor. Raporda, bankanın 2018’in üçüncü çeyreğine kadar olan süreçte 75 baz puanlık başka faiz artışları gerçekleşmesine yönelik tahminlerine ilişkin risklerin ise, sağlam bir şekilde yukarı yöne eğilimli olduğu kaydedildi.

Goldman Sachs, Türkiye ekonomisinin “aşırı ısınmakta olduğu” ve bunun da enflasyonel baskılara eklendiği görüşünde. Öte yandan JPMorgan da yıl sonu TÜFE beklentisini %9.5’ten 10.8’e çıkardı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) sadeleşme olasılığının yüksek olduğunu ve Haziran toplantısında 100 baz puan faiz artışı kararı alacağını aktardı. Enflasyon, %10.85’e yükseldi Tüketici fiyatları (TÜFE) nisan ayında yüzde 1.87 artış gösterdi. Aylık TÜFE değişim beklentileri %1.20-2 artış bandında yer alırken, medyan bazında %1.5 artış tahmin ediliyordu. Yıllık TÜFE, nisanda %10.23’ten %10.85’e çıkarken, çekirdek enflasyon ise 11.44’ten %12.24’e yükseldi.

BİR CEVAP BIRAK