Ana sayfa Güncel Ekonomi Günün Stratejisi – 3 Mayıs 2018

Günün Stratejisi – 3 Mayıs 2018

1102
0
PAYLAŞ

İş Yatırım Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Günün Stratejisi aşağıda yer almaktadır:

Piyasalar 03/05/2018
Karlar güçlü, piyasalar zayıf kalmaya devam ediyor…

Faiz artışına devam mesajı verilen FOMC toplantısı sonrasında piyasalardaki satışlar hızlandı. Enflasyonun hedef patikaya yükseleceğini vurgulayan Fed açıklaması sonrası dolar endeksi yükselirken ABD hisseleri son bir saatte gelen satışlarla günü %0,7 aşağıda kapattı.

Güçlü dolar ve yükselen faizlerin baskısı gelişmekte olan ülke varlıklarını baskılamaya devam ediyor. Gelişmekte olan ülke paralarında başlayan satışlar (-%1,8) hisse senedi piyasalarına yayılmaya (-%1,0) başladı.

Bozuk cari dengesi ve yüksek dolar cinsi borcu yüzünden Türkiye varlıkları küresel dalgalardan daha fazla etkileniyor. Dolar endeksinin yükselmeye başladığı Cuma gününden beri Türk lirası %3, MSCI Türkiye hisse endeksi %6 kayıpla en kırılgan piyasalar arasında yer alıyor.

 

Son günlerdeki sert satışlar sonrasında Borsa İstanbul’da hafif yukarı yönlü bir açılış bekliyoruz. Türk lirasındaki sert değer kaybı ve güçlü gelmeye devam eden şirket karları Borsa İstanbul’un gelişmekte olan piyasalara göre ıskontosunu artırıyor. Bugün gelen mali tablolar arasında beklentilerden güçlü kar açıklayan Yapı Kredi ve Coca Cola öne çıkıyor.

BİR CEVAP BIRAK