Ana sayfa Güncel Ekonomi Haftalık Ekonomik Gelişmeler – 30 Nisan / 4 Mayıs 2018

Haftalık Ekonomik Gelişmeler – 30 Nisan / 4 Mayıs 2018

1050
0
PAYLAŞ

Yatırımcılar gelecek haftada ABD para politikasına odaklanıyor, Fed toplantısı ve Nisan ayı tarımdışı maaş bordroları ekonomik takvimde göze çarpan olaylar. Fed’in Mart ayındaki faiz artırımının ardından Çarşamba günü başlayacak iki günlük toplantısının sonucunda faiz artırımı kararı alması beklenmiyor, ancak merkez bankasının bu yılın başlarında sinyalini verdiği üç sayısı yerine dört faiz artırımına gidip gitmeyeceği spekülasyonları eşliğinde oran duyurusu yakından takip edilecek. Bu sırada, Cuma gününün ABD istihdam raporunun geçtiğimiz ay iş büyümelerindeki artışa rağmen maaşlardaki büyümenin azalacağını göstermesi bekleniyor. Euro bölgesinde, Çarşamba günü flaş ilk çeyrek büyüme tahminleri ve Perşembe gününün Nisan ayı enflasyon verilerinin yılın başından beri ekonominin büyüdüğünü doğrulaması bekleniyor. İngiltere’de, Cuma günü İngiltere ekonomisinin ilk çeyrekte keskin bir şekilde yavaşladığını göstererek faiz artırımı gerçekleşeceği bahislerine darbe vuran verinin ardından, yatırımcılar ekonominin ikinci çeyreğin başından bu yana ne derece ilerlediğini gösterecek olan özel sektör faliyet anketlerini takip edecek. Cuma günü açıklanan bir diğer rapor ilk çeyrekte ABD ekonomisinin yavaşladığını, ancak maaş büyümelerindeki bir artışın da söz konusu olduğunu gösterdi.

Dolar bu raporu takiben diğer majör dövizler karşısında son 3 buçuk ayın en yüksek değerlerinden biraz gerilemişti, Amerikan Doları’nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi %0,09 azalarak ticaretin sonlarında 91,31 puana indi. Endeks yine de haftalık olarak %1,37 yüksek kapandı ve Şubat ayının başlarından beri en avantajlı haftasını geride bırakmış oldu. Dolar geçtiğimiz hafta, ABD ekonomi görünümünde ciddi bir güvenin ortaya çıktığı sinyallerini veren 10 yıllık Hazine kazançlarının 2014’ten bu yana ilk defa %3 seviyesinin üzerine çıkmasının ardından destek bulmuştu. Euro geçtiğimiz Cuma günü yüksek seyretti, EUR/USD öncesinde 1,2056’ya kadar düştükten sonra %0,22 artarak 1,2131 oldu. Yine de haftayı %1,28 geride kapattı. Dolar ayrıca Yen karşısında da düşük seyretti, USD/JPY %0,23 kaybederek son saatlerde 8 Şubat’tan bu yana ilk defa 109,04’e indi. Sterlin günü son 2 ayın en düşük değerlerinde kapattı, GBP/USD %0,99 kaybederek 1,3779 oldu ve haftalık kaybı %1,6’dı. Gelecek haftanın öncesinde, piyasaları etkileyebilecek önemli olayları sizler için listeledik.

30 Nisan Pazartesi

Şangay ve Japonya’daki finans piyasaları tatil dolayısıyla kapalı kalacak. Çin imalat ve hizmet sektörüleri Alım Müdürleri Endeksi’ni yayınlayacak. Euro bölgesinde, Almanya perakende satış rakamları ile beraber enflasyon verileri yayınlayacak. ABD Fed’in enflasyonun durumunu gözlemlemek için tercih ettiği, kişisel tüketim harcamaları enflasyon verilerini de içeren, şahsi gelir ve harcama raporunu yayınlayacak ve Chicago bölgesi imalat faliyetleriyle birlikte askıda konut satışları verileri de açıklanacak. 1 Mayıs Salı Çin, Almanya, İtalya ve Fransa’daki finans piyasaları tatil dolayısıyla kapalı olacak. Avustralya Rezervk Bankası faiz oran duyurusunu yapacak ve para politikasına etki eden ekonomik şart ve faktörleri açıklayacak. İngiltere imalat sektör faliyetleri raporunu yayınlayacak. Kanada ekonomik büyüme verilerini yayınlayacak. Amerika’da, Arz Yönetim Enstitüsü imalat endeksini açıklayacak. 2 Mayıs Çarşamba Yeni zelanda ilk çeyrek istihdam raporunu açıklayacak. Çin Caixin imalat endeksini yayınlayacak. İngiltere inşaat sektörü faliyet raporunu yayınlayacak. Euro bölgesi ilk çeyrek ekonomik büyüme verilerini yayınlayacak. ABD ADP tarımdışı maaş bordroları raporunu yayınlayacak. Fed son para politika kararını ve oran duyurusunu açıklayacak.

3 Mayıs Perşembe 

Japonya’daki finans piyasları tatil dolayısıyla kapalı olacak. Avustralya ticaret verileri ve inşaat izinlerini yayınlayacak. İngiltere hizmet sektörü faliyet raporunu açıklayacak. Euro bölgesi enflasyona dair ilk tahminlerini açıklayacak. Kanada ticaret verilerini yayınlayacak. ABD iş gücü maliyetleri ve üretimiyle beraber haftalık işsizlik başvuruları raporunu yayınlayacak ve ISM imalat dışı endeksini açıklayacak.

4 Mayıs Cuma

Japonya’daki finans piyasaları tatil dolayısıyla kapalı kalacak. Avustalya Rezerv Bankası para politika duyurusunu yapacak. Çin Caixin hizmetler endeksini yayınlayacak. ABD Nisan ayı tarımdışı maaş bordroları raporu ile haftaya nokta koyacak.

BİR CEVAP BIRAK