Ana sayfa Bankalar Hangi Banka Kredi Kartı Daha İyi?

Hangi Banka Kredi Kartı Daha İyi?

2877
0
PAYLAŞ

Kredi kartı alırken iyi düşünmenizi gerektirecek birden fazla sebep bulunuyor. Hangi kredi kartı daha iyi ya da hangi bankadan kredi kartı almalı diye aklınıza çeşitli sorular takılabilir. Avantajlar ise seçim yapmanızı sağlayacak. Tecrübe edenler her bankanın kredi kartının aynı olmadığını iyi bilirler. Fakat daha önce kredi kartı kullanmayanlar için her kredi kartı aynı gibi gelir. Çünkü daha yüzeysel şekilde yani sadece bir alışverişi kart ile yapmak olarak düşünüldüğü için böyledir. Arka pencere yerine bankalara ön pencereden baktığımızda ise işin boyutu değişir. Bu yazımızda sizler için kart tercihi yaparken dikkat etmeniz gerekenler ve hangi bankanın hangi özelliklere sahip kart sunduğunu sizlere aktaracağız.

HANGİ BANKANIN KREDİ KARTI DAHA İYİ?

Kart kullanıcılarını genel olarak yorumlayacak olursak problem yaşamayan herkes kendi tercih ettiği bankayı savunur ve iyi olduğunu iddia eder. Fakat o kişi o kart ve diğer banka kredi kartları hakkında ne biliyor veya sahip olduğu kredi kartını ne sıklıkla kullanıyor bilemezsiniz. Bir kredi kartının iyi olduğunu neye göre iddia edebiliriz burası önemli. Yani sizin kredi kartı kullanma amacınız da diyebiliriz. Örneğin kredi kartında taksitlendirme benim için çok önemli dediğiniz noktada tercih edeceğiniz kredi kartı, üye iş yerlerinde pos cihazı fazla olan bankadır. Taksitlendirme kullanabilmek için alışveriş yaptığınız yerde, sahibi olduğunuz kredi kartının bankasına ait pos cihazı olması gerekir. Bu sebeple alışveriş merkezlerinde birden fazla pos cihazı yer alır. Çünkü her karta taksitlendirme yaparak müşterilere daha iyi hizmet sunulması içindir. Fakat onlarca banka olduğunu düşünürsek alışveriş yapacağınız yerde her bankanın pos cihazının olacağını düşünmek mümkün değil. O sebeple sadece belirli sayıda bankanın pos cihazı yer alır. İş yerleri genelde çok tercih edilen bankaların pos cihazını bulundurur. Bu da sizin kredi kartı tercihinizi etkileyecek ilk ana unsur. Eğer taksitlendirme sizin için önemliyse Türkiye’nin çok işlem yapan bankalarından kredi kartı çıkartmanız yararınıza olacaktır. Örnek vermek gerekirse Türkiye İş Bankası’nın Maximum kartı neredeyse tüm iş yerlerinde pos cihazı bulunan bankadır. Garanti Bankası’da yine aynı şekilde. Çeşitli sponsorluklarını da bir çok mağazada görmeniz mümkün. Bu bankalar arasında Yapı Kredi bankası, QNB Finansbank, Akbank, Denizbank gibi bankaları da ekleyebiliriz.

Hangi banka kredi kartı daha iyidir? Aradığımız sorunun yanıtını bulmaya devam ediyoruz. Taksitlendirme konusunu umarız yeterince açıklayabilmişizdir. Diğer bir detay ise bankaların gereksiz ve bilinmedik ek ücretleri kart ekstresine yansıtması. Eğer kredi kartı ekstreniz gelmişse ve incelediğinizde çok cüzi miktarlarda anlam veremediğiniz ödemeler kesinti olarak yansıtıldıysa bu durum mide bulandırıcı olabilir. Nitekim bazı bankalar küçük miktarlarda ödemeler yansıtabiliyor. Bunlar genelde ek komisyon, kullanım bedeli vb detaylar olabiliyor. Her kart kullanıcısından ufak miktarlarda kesintilerle yüksek kazançlar elde eden bankalara prim tanımak istemiyorsanız dikkat edeceğiniz önemli noktalardan biri de budur. Kullanmakta olduğunuz ya da yeni aldığınız kredi kartında bu tip durumlar yaşıyorsanız tercihinizi değiştirerek farklı banka kredi kartı kullanımı ile devam etmeniz tavsiye edilir.

Önemli bir detay da yıllık kullanım ücreti. Malesef yasal olmamasına rağmen bankalar, kredi kartı kullanıcılarından yıllık kullanım bedeli tahsis eder. Kart ekstresine yansıtılır. Yılda bir kez veya 6 aylık zaman dilimlerinde kesinti gerçekleşir. Bu miktar bankadan bankaya farklılık gösterir. Bazı bankalar 3-4 kat daha fazla kesinti yapabilmektedir. Eğer kart aidatı sizin için önemli bir etkense aidat almayan ya da düşük alan bankaları tercih edebilirsiniz. Hangi banka ne kadar kart aidatı alıyor öğrenmek istemiyorsanız güncel fiyatlandırma için Kredi Kartı Aidatları sayfasını okumanızı öneririz. Kredi kartı aidatı alan bankaların bir çoğu, otomatik fatura ödeme talimatı verilmesi halinde aidat almayacağını taahhüt etmektedir. Böyle bir imkanınız varsa bu sorunu o şekilde çözebilirsiniz.

Karttan sık sık para çekmek ya da kart ödemelerini kolayca yapmak isterseniz bu da önemli bir kriterdir. Bazı bankaların bankamatikleri azdır ve her yerde bulunmayabilir. Kart ödemenizi yapmak için bankamatik aramak zorunda kalabilirsiniz. Veya para çekmek istediğinizde bankamatik bulmakta güçlük çekebilirsiniz. O yüzden bankamatik sayısı çok olan bankayı tercih edebilirsiniz. veya kendi güzergâhınız üzerinde bulunan bankaları tercih etmek, zaman kaybını engelleyecektir.

HANGİ KREDİ KARTI İYİDİR KULLANICI YORUMLARI

Kredi kartı alırken yukarıdaki saydığımız maddelerden kendinize uygun olan seçenekler neticesinde tercihinizi yapabilirsiniz. Bunun yanında kullanıcı yorumlarına da yer vermek istedik. 2017 banka kredi kartı yorumlarına yönelik yaptığımız bir araştırmada kullanıcılar en çok Türkiye İş Bankası ve Finansbank Fix kart tercihlerini yaparak öne çıkarmış görünüyor. Siz de kredi kartınız hakkında yorum yapmak isterseniz, diğer kullanıcıları aydınlatmış olursunuz. Bu sebeple yazı altına kullandığınız banka ve kredi kartı hakkında yorum yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK