Ana sayfa Güncel Ekonomi Hem Bağ-Kur’lu Hem SKK’lı Olunur Mu?

Hem Bağ-Kur’lu Hem SKK’lı Olunur Mu?

1059
0
PAYLAŞ

Herkesin merak ettiği Bağ-Kur’lu bir kişi başka bir yerde sigortalı olarak çalışabilir mi ? Hem Bağ-Kur’lu hem SSK’lı olması mümkün mü? sorularının cevaplarını sizler için kaleme aldık. Özellikle işletme kurduktan sonra başka işte çalışmak isteyen kişiler ‘hem SSK’lı hem de Bağ-Kur’lu?’ olabilir miyim sorusunu akıllara getiriyor. Eğer bir işletme sahibiyseniz mutlaka Bağkur’lu olmak zorundasınız. Bu da sizin vergi mükellefi olduğunuzu göstermektedir. Zaten siz iş sahibi olduğunuz için kendi sigortanızı kendiniz ödüyorsunuz. Diyelim ki, bir yandan sigortanızı öderken bir yanda da işletmenizi ayakta tutmak için var gücünüzle çalışıyorsunuz. Fakat yoğun çalışma temposu size yeteri kadar gelir getirmiyor. Bu yüzden işe girmek istiyorsunuz. Ancak aklınızda bir soru var; ‘eğer işe girersem, Bağ-Kur’um yanar mı?’. Biz size şimdiden cevabı verelim; 2011’de yapılan değişiklik sonrası kişi hem Bağ-Kur’lu hem de SSK’lı olabiliyorsunuz.

6111 sayılı torba yasa ve 5510 sayılı kanunda bulunan 53. maddede kişi hem kendi primini ödeyebilir hem de başka yerde çalışarak SSK’lı olabilir. Bu durumda siz hem Bağ-Kur’lu hem de SSK’lı olarak prim ödeyebilirsiniz. İki tarafa da prim ödüyorsunuz fakat siz SSK’lı sayılıyorsunuz.

Emeklilik Maaşı Artar

Hem SSK’lı hem de Bağ-kur’lu olmak istemiyorsanız Bağ-Kur kaydınızı durdurabilirsiniz. Bulunduğunuz ilin Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuruda bulunduğunuz anda Bağ-Kur kaydınızı durdurmuş olursunuz. Hem Bağ-Kur primlerinizi hem de SSK primlerinizi ödemek isterseniz de ikisini de aynı anda ödeme hakkınızın var. Her iki primi de ödemeniz halinde emeklilik maaşınızın yüksek olacağını da unutmamak gerekir. Az önce de belirttiğimiz gibi ödeme zorluluğu çekmiyorsanız Bağ-Kur priminizi de yatırmanızda fayda var.

Çalıştığım İşten Ayrılırsam Ne Olur ?

Siz artık SSK’lı olarak çalışmaya başladınız fakat tekrar şirketinize dönmek istiyorsunuz. Eğer çalıştığınız şirketten ayrılmaya karar verdiyseniz, Bağ-Kur kaydınızı durdurmuş olsanız bile yeniden Bağ-Kur primlerinizi ödeme şansınız bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK