Ana sayfa Güncel Ekonomi Hutchison’dan Türkiye’ye S-400 Çıkışı !

Hutchison’dan Türkiye’ye S-400 Çıkışı !

971
0
PAYLAŞ

Amerika Birleşik Devletleri NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison, “Türkiye füze savunma sistemi anlaşmasını yeniden düşünmeli.” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison “ABD Türkiye’nin, füze savunma sistemleri için Rusya yerine başka kaynaklara bakmasını teşvik ediyor” dedi.

Telekonferans yoluyla açıklamalarda bulunan Hutchison “S-400 alımından dolayı çok endişeliyiz. Bu, her iki tarafın birlikte çalışabilirliğine zarar veriyor” ifadelerini kullandı.

Hutchison, “ABD tarafında, biz Rusya’dan ekipman sağlayan her bir ülke için yaptırım getiren yasayı hali hazırda geçirdik. Bu yasa başkan ya da bir başkası tarafından iptal edilemez. Dolayısıyla ikili anlaşma anlamında burada net bir sorun var. Bu çok zor bir durum ve biz Türkiye’yi başka kaynaklar araması için teşvik ettik. Kendilerini savunma gerekliliğini tartışmıyoruz. Ancak NATO’nun hasmı bir yerden ekipman almanın sonuçlarının farkında olmaları gerekir. Bu yüzden yeninden değerlendireceklerini düşünüyoruz.” diyerek ifadelerine bu sözlerle yer verdi.

BİR CEVAP BIRAK