Ana sayfa Piyasa Kripto Para ICO Nedir ? Girişimciler ICO Yapmalı Mıdır ?

ICO Nedir ? Girişimciler ICO Yapmalı Mıdır ?

1186
0
PAYLAŞ

Para olmadan hiç bir şey olmadığı gibi, bir girişimde bulunmak için de sermayeye, yani paraya ihtiyaç vardır. Para, günümüzde iyi bir gücün somutlaştırılmış halidir. Hayatınızı, rutininizi hatta dünyanızı değiştirebilirsiniz. Bu değişimi bir girişim ile yapmak istiyorsanız ICO gerçekten işinize yarayabilir.

Günümüzde oldukça yaygınlaşan ve her geçen gün adından sıkça bahsettiren Bitcoin’i ele alalım. Bitcoin 2009 yılında bilgisayar mühendisi olan Satoshi Nakamoto tarafından tasarlandı. İlk dönemlerde fazlasıyla değersizdi. O zamanlardan bu yana tek hedefi kripto para birimlerini tasarlayıp satın alma gücünü kanıtlamaktı. Peki ne oldu ? Bugün her bir Bitcoin ortalama 8.000 dolar ve günümüzde 8.000’den fazla kripto para mevcut. Pazar payı 302 milyon dolar ve yıl sonu 1 Trilyon olması bekleniyor.

ICO Nedir ?

ICO (Initial Coin Offerings), bilinen mali sistemden farklı olarak oluşturulmuş alternatif bir kitle fonu olarak düşünülebilir. Bu model, birçok başarılı proje ve şirkete işe başlamak için ihtiyaçları olan sermayeyi sağlamıştır. 2013 yılında kitle fonu 5.1 Milyar Dolar’ı bulurken bu sayı 2014’te 16 Milyar Dolar’a, 2015’te ise yaklaşık 34 Milyar Dolar’a yükselmiştir.

Şirketlerin ve bireylerin projelerine sermaye bulmasının ve kullanıcıların önemli ve değerli olduğunu düşündükleri projelere yatırım yapmalarının en basit ve en randıman alabileceği yollardan biridir. ICO’lar genellikle bir hafta veya daha fazla süren ve insanların zaten bilinen kripto paralar karşılığında piyasaya yeni çıkmış token’lardan alabildiği bir etkinliktir. Sabit sayıda token tahsil edilir. Bunun sebebi ise; projelerin desteklenmesinin bir amacının ve limitinin olmasıdır. Bu süreçte ICO periyodu değişmez. Token dağıtımı, yapılan yatırımlara göre yapılır. Bir proje ne kadar fazla yatırım alırsa, token fiyatı da o kadar yüksek olur. Kısacası girişim türünüz her ne olursa olsun projenizi finanse etmek için kayda değer bir alternatiftir.

Ne Kadar Maliyet Gerekiyor ?

  • Öncelikle kripto para biriminizi yayınlamak için sözleşmelerinizi oluşturun.
  • Mutlaka test edin.
  • Projenizle alakalı güvenli bir web sitesi oluşturun.
  • Projenizin fikrini paylaşın.
  • Açıklayıcı bir video oluşturun.
  • Çevrim içi bir iletişim merkezi kurun.
  • Projenizi yaygınlaştırmak için airdrop tasarlayın ve yönetin.
  • Aynı şekilde PR tasarlayın ve yönetin.
  • Deneyimli bir ekip oluşturun.

Tüm bu görevleri yerine getirmeden ICO yapamasınız. Bu görevler için toplam başlangıç maliyeti olarak 40.000-80.000 dolar arasında bir yatırımı gözden çıkarmalısınız.
Unutmayın, ICO lansman tarihinizden minimum 3 ay önce planlama sürecine hazır olmalısınız. Doğru eylem, sıra ve koordineleri yerine getirdikten sonra kazancın keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK