Ana sayfa Kredi İkinci El Taşıt Kredisi Başvuru Şartları ve Yaş Sınırı

İkinci El Taşıt Kredisi Başvuru Şartları ve Yaş Sınırı

2035
0
PAYLAŞ

İkinci el taşıt kredisi almak için bankalar bazı şartlar istemektedir. Yerine getirilen şartlar neticesinde neredeyse tüm bankalar ikinci el taşıt kredisi veren bankalar konumunda hizmet vermektedir. Bankaların taşıt kredisi için iki farklı uygulaması bulunmaktadır. Bunlar ikinci el ve sıfır otomobil kredisidir. Sıfır otomobil kredilerinde prosedürler daha az olurken, ikinci el araba kredisi için daha fazla detay vardır. Yani iki kredi için farklı şartlar olduğunu bilmeniz gerekir. Otomobil sahibi olmak için eğer belli bir bütçeniz yok fakat düzenli şekilde ödeme yapma imkanınız varsa kredi ile otomobil almanız çok kolay. Neredeyse tüm bankalar bu konuda taleplere yanıt verebilmektedir. İşte ikinci el otomobil kredisindeki detaylar.

İKİNCİ EL TAŞIT KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI

Öncelikle bilmeniz gereken husus, ikinci el otomobil kredisi almak, sıfır otomobil kredisi almaktan daha zordur. Sıfır araçlar için kredi kullanımında detaylar az olduğu için ekstra prosedürler devreye girmez. Fakat ikinci el araçlar için kredi kullandığında araç hakkında bazı detaylar, krediyi doğrudan etkiler. Örneğin aracın kaç yaşında olduğu ve belli bir yaşa kadar olan otomobiller için kredi kullanılabildiğini bilmeniz gerekir. Ayrıca ikinci el için kredi oranları da farklılık göstermektedir. Sıfır otomobil ile ikinci el için kullanılacak kredi oranları aynı seviyede olmamaktadır.

İKİNCİ EL TAŞIT KREDİSİ YAŞ SINIRI

İkinci el otomobilde yaş sınırı 8’dir. Bir çok banka 8 yaşına kadar olan araçlar için kredi temin etmektedir. Vade sayısı ise araç yaşına göre değişim göstermektedir. 8 Yaşına kadar olan otomobillerde en fazla 36 ay kredi kullanılabilirken, 5 yaşa kalan olan otomobillerde vade sayısı 48’dir. Her bankanın yine de 10 yıla kadar kredi kullandırmadığını belirtelim. Bir çok banka 48 ay ile ikinci el taşıt kredisini sınırlandırmış görünüyor. Fakat sınırlandırmayan ve 10 yıla kadar vade imkanı sağlayan bankaların olduğunu belirtelim. Bu bankaları QNB Finansbank (10 Yıl), Garanti Bankası (9 Yıl) olarak örnekleyebiliriz.

Yukarıda belirttiğimiz araba kredisi yaş sınırı sebebiyle alacağınız aracı seçerken yaşına dikkat etmelisiniz. Sadece 8’den fazla olmaması değil, aynı zamanda 1-5 yaş arasında olması da önem arz etmektedir. Çünkü 5 yaşına kadar olan araçlar için 10 yıla kadar kredi kullanabileceğinizi unutmayın. Bu da ödemeleri çok daha düşük miktarlarda kolayca yapmanıza imkan tanıyacaktır. 6-8 Yaş arası otomobillerde ise vade sayısının düşük olması, ödeme miktarlarını da yükseltecektir.

İkinci el taşıt kredilerini ister hafif ticari isterseniz binek otomobiller için kullanmanız mümkün. Kredi için satın alınacak araç, bankaya teminat olarak gösterilebilmektedir. Ayrıca ödemeler isteğiniz doğrultusunda özel bir yapıda sağlanabilir. Örneğin ertelemeli taşıt kredisi kullanmak ya da ödemeleri aylık değil de 3 aydan 3 aya yapmak mümkün.

BANKA OTOMOBİLİN NE KADARINA KREDİ VERİYOR?

Bankanın otomobili satın alacağınız tutarın tamamını kredi olarak vermeyeceğini belirtelim. Bankaların sıfır ve ikinci el otomobilde belirlemiş oldukları bir oran vardır. Bu oran sıfır ve ikinci el taşıt kredisinde aynıdır. 50 Bin liraya kadar olan miktarlarda %70 oranında kredi tahsis ediliyor. 50 Bin liradan daha yüksek bir bedelde bir otomobil almak isterseniz 50 Bin liraya kadar olan kısım için %70, 50 Bin liranın üzerindeki kısım için ise %50 oranında kredi kullandırılıyor. Burada dikkatten kaçmaması gereken en önemli detay ise ikinci el olarak alacağınız otomobilin satış fiyatı üzerinden banka değerlendirme yapmaz. Aracın kasko değerine göre yüzdesi hesaplanır ve o şekilde kredi verilir. Örneğin satın alacağınız araç 50 Bin lira. Fakat aracın kasko değeri 40 Bin TL. Bu durumda size verilecek kredi 40 Bin liranın %70’i olacaktır.

TAŞIT KREDİSİ İÇİN İSTENEN BELGELER
Alacağınız otomobil belliyse geriye kredi için başvuru yapmanız kalmış demektir. Başvurunuzu internetten ya da şubeye giderek yapabilirsiniz. Öncesinde Taşıt kredisi faiz oranları sayfasına bakarak bankaların güncel oranları hakkında bilgi edinebilir ve tercihinizi ona göre yapabilirsiniz. Sizden başvuruda istenecek belgeler ise; maaş bordrosu, kimlik fotokopiniz ve satın alınacak olan araca dair kasko bilgilerini gösterir belge veya satış sözleşmesi. Kredi notunuz yeterliyse ve belgelenebilir bir maaşınız varsa kredi almanızda engel çıkmayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK