Ana sayfa Bankalar İngiltere Merkez Bankası Faiz Arttırımına Mı Gidecek ?

İngiltere Merkez Bankası Faiz Arttırımına Mı Gidecek ?

1228
0
PAYLAŞ

İngiltere merkez bankasının, Mayıs ayında faiz artırımına gidilebileceğine yönelik karar alabilir.

İngiltere Merkez Bankası bugün yapacakları toplantıda, mayıs ayında bir faiz arttırımın önünün açması bekleniyor. İngiltere Merkez Bankası (BOE)’nin mayıs ayında yapması beklenen artış ile faiz oranları on yıldan uzun süre önce yaşanmış olan mali krizden bu yana ilk kez acil durum seviyelerinin üzerine çıkmış olacak. BoE Başkanı Mark Carney ve diğer banka yetkilileri geçen ay, küresel ekonominin güçlenmesi ve hedefin istenmeyen ölçüde üzerine çıkan enflasyon oranı nedeniyle, faizlerin beklenenden daha hızlı artması gerekebileceğini söyleyerek piyasaları şaşırtmışlardı. Reuters anketine katılan ekonomistlerden hiçbiri, BoE’nin bugün yapacağı toplantıda faiz oranlarını artırmasını beklemiyor. Ancak çoğu, BoE’nin halen yüzde 0.5 seviyesinde bulunan faiz oranını Mayıs ayında artıracağını düşünüyor. BoE geçen yıl Kasım ayında, 2007’den bu yana ilk kez faiz oranlarını artırmıştı. Başbakan Theresa May’in 2020 yılının sonunda bitecek olan Brexit sonrası geçiş sürecinde İngiltere ve AB arasındaki ticaret ilişkilerini aynı şekilde devam ettirmek konusunda AB ile anlaşmaya varmasıyla, BoE’nin önündeki önemli bir engel kalkmış oldu.

Carney, faiz politikasının büyük ölçüde Brexit görüşmelerinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesine ve güven kaybına yol açmamasına bağlı olacağını söyledi. Ücret artışında daha fazla toparlanma olduğunu gösteren veriler de, Mayıs ayında ekonomik görünümü revize edecek olan BoE’nin faizleri artırma yolundan ayrılmadığının sinyali olarak görüldü. Dün açıklanan verilerin ardından sterlin dolar karşısında bir ayın zirvesini gördü ve iki yıllık tahvil getirileri 2011’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. BoE, TSİ 1500’de para politikasını kararını açıklayacak ve toplantı tutanaklarını yayınlayacak. İngiltere Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamaya göre, politika faizini %0,25’ten, %0,50’ye çıkardığını açıkladı. İngiltere Merkez Bankasın’dan yapılan açıklamada bankanın politika faizini tüm zamanların en düşük seviyesi olan yüzde 0,25 seviyesinden yüzde 0,50’ye yükseltilmesine karar verdiği bildirildi.

“EKİMDE ENFLASYON YÜKSELEBİLİR”

Para politikası tutanaklarındaki verilere göre eylül ayında enflasyon %3 seviyesine yükseldi. Ekim ayında enflasyon sterline kaşı değer kaybetti. Enerji fiyatlarında son dönemde artış oldu ve bu seviyenin üzerine çıkabileceği vurgulandı. Tutanaklarda, ithalattaki fiyat artışları etkisinin gelecek aylarda hafiflemesinin beklendiği kaydedildi. Para Politikası Kurulu’nun, Birleşik Krallık’ın AB ile yürüttüğü müzakerelerin muhtemel sonuçlarına ilişkin projeksiyonlarda bulunduğu, hanehalkı ve şirketlerin uyumlu geçişe imkan tanıyan yeni bir ticaret ilişkisinin kurulmasını beklediği bildirilen tutanaklarda, şunlar kaydedildi: “Para Politikası Kurulu, Birleşik Krallık’ın uluslararası yeni ticaret düzenlemelerinden ya da önümüzdeki yıllarda reel gelir artışının zayıflamasından kaynaklı etkileri engelleyemez. Fakat kurul, uyum sağlama sürecinde ekonomiyi destekleyebilir.” Sterlin/dolar paritesi, BoE’nin faiz kararının ardından 1,3099’a geriledi.

BİR CEVAP BIRAK