Ana sayfa Bankalar JPMorgan’dan Agresif Faiz Artışı Beklentisi

JPMorgan’dan Agresif Faiz Artışı Beklentisi

1222
0
PAYLAŞ

JPMorgan’dan agresif faiz artışı beklentisi JPMorgan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan Haziran’da 100 baz puan faiz artışı bekliyor.

JPMorgan’dan agresif faiz artışı beklentisi

JPMorgan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan Haziran’da 100 baz puan faiz artışı bekliyor.

Daha önce TCMB’nin Temmuz’da 50 baz puan faiz artışı yapacağını tahmin eden JP Morgan “Artık TCMB’nin Haziran’da 100 baz puan faiz artışı yapmasını bekliyoruz, para politikasında sadeleşme de muhtemel” dedi.

JP Morgan Ekonomisti Yarkın Cebeci’nin yayınladığı raporda, “TCMB daha fazla kredibilite kaybından kaçınmak için daha erken faiz artışı yapmalı. TCMB’nin kötüleşen fiyat dinamiklerine faiz artırarak ve para politikasını normalleştirerek cevap vermesini bekliyoruz. Bu hamlelerin seçim sonrası gelmesi daha etkili olur. ancak liradaki baskı ve akut kredibilite problemi düşünüldüğünde gecikme fiyat dinamiklerini daha da kötüleştirebilir.” ifadeleri kullanıldı.

JP Morgan yılsonu TÜFE beklentisini yüzde 9,5’ten yüzde 10,8’e yükseltti. Raporda enflasyonun endeks tarihinin zirvesine ulaşması beklentisi de ifade edildi.

 

Raporda enflasyonla ilgili şu ifadeler yer aldı: Enflasyonun döngüsel zirvesine yüzde 12,3 ile Temmuz’da ulaşmasını bekliyoruz. Kasım’a kadar yüzde 12 civarında kalmasını tahmin ediyoruz. Seçimlerin öne çekilmesiyle 2019’da mali gevşeme riski azaldı. 2019 yılsonu enflasyon tahminimizi yüzde 10,5’ten yüzde 9,7’ye revize ettik.”

BİR CEVAP BIRAK