Ana sayfa Kredi Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

1329
0
PAYLAŞ

Günümüzde sigortasız çalışan sayısı oldukça fazla. Bu durum bankadan kredi kullanımında sıkıntı doğuran önemli bir detay. Çünkü kefilsiz kredi veren bankalar SSK’sı olmayan çalışanlar için mecburi olarak bazı teminatlar istemektedir. Tabi istisna sayacağımız krediler de yok değil. Biz de kredi gündem ailesi olarak kefil istemeyen, kefil olmadan kredi veren bankaları araştırdık. Sonuç ise bazı bankaların kefil olmadan kredi verdiklerini farkettik. Eğer iş durumunuzu belgeleyemiyorsanız, yani maaş bordronuz yoksa veya çalışmıyorsanız bu durumda yine de kredi almanız mümkün. Fakat maaş bordronuzun olmaması çekeceğiniz kredi türü ve miktarını da etkiliyor. Peki hangi hallerde veya hangi şartlarda kefilsiz kredi alınabilir?

KEFİLSİZ KREDİ VEREN BANKALAR!

Bankaların kefil ya da maaş bordrosu ile kredi vermesinin ana sebebi, geri ödemede istenen teminattır. Hiç bir banka, geri ödeme konusunda bankaya teminat vermeyen müşteriye kredi vermek istemez. Çünkü geri ödemesini alamayacağı bir parayı kullandırmak istemez. Akabinde yaşanacak olumsuzluklar müşteriyi ve bankayı mağdur edebileceği için bankalar teminat ya da kefil istemektedir. Teminat olarak maaş bordrosu ve gayrimenkul değerler en fazla öne çıkan değerlerdir. Bu tür teminatlar yoksa bankalar pek kredi verme taraftarı değildir. Eğer maaş bordronuz yoksa ve kefilsiz kredi almak istemiyorsanız bir gayrimenkul değerinizi (ev/araba) ya da varsa kira gelirinizi bankaya gösterebilir ve bu şekilde kefilsiz kredi alabilirsiniz.

ING Bank, Akbank, Denizbank, Vakıfbank, Türkiye İş Bankası, müşterilerine kefilsiz kredi imkanı sağlamaktadır. Saydığımız bankalar farklı miktarlarda üst limit belirlemiş durumda. Fakat istenilen teminatların yeterli düzeyde sunulamaması, kullanılabilecek üst limiti etkilemektedir. Eğer kefil veya maaş bordrosu sunamıyorsanız bankalar genellikle ipotekli kredi kullanımı yönünde teklif yaparlar. Bu da genellikle satın alınan evler için kullanılan kredilerde geçerli olmaktadır. Onun dışında belli bir gelir yoksa, kefil ve farklı teminatlar sunamıyorsanız bankalar düşük miktarlı kefilsiz ihtiyaç kredisi için çözüm sunmaktadır. Örneğin ING bank, 3000 Liraya kadar kefilsiz kredi sağlıyor. Diğer bankalar da benzer miktarlarda kefil istemeden kredi verebiliyor.

KEFİLSİZ KREDİ ŞARTLARI VE İSTENEN BELGELER

Kefil gösteremeyen kişiler mutlaka ikametgâh ve son 3 aya dair ödenmiş, isminize kayıtlı fatura göstermenizi isteyecektir. Bankalar arası prosedürler değişiklik gösterebilir. En önemli şart ise yukarıda vurgu yaptığımız teminat. Bankanın sizin için kefilsiz kredide isteyeceği en önemli gösterge, mal varlığınız olacaktır. Aksi taktirde bankanın kredi talebinize olumlu yanıt vermesi düşük bir ihtimaldir. Teminatlar hakkında daha geniş bilgi edinmek için “Kredi için Teminat Şart mı?” sayfasından detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Nakit ihtiyacınız için kefilsiz kredi almak istiyor fakat alamıyorsanız size tavsiyemiz, kredi kartı başvurusu yapıp kredi kartından nakit avans kullanmanız. Bankalar, kredi kartlarını çok kolay şekilde onaylamaktadır. Her ne kadar benzer prosedürler olsa da, çalışmayan yani sigortası olmayan kişilere de kredi verilebiliyor. Bu da sizin nakit ihtiyacınızı kısa süreli olarak çözümleyebilecek bir imkandır. Kredi kartları ile taksitli nakit avans kullanma imkanı bulunmaktadır. En fazla 12 ay taksitle çekilebilecek nakit avans için düşük faiz oranı uygulanmaktadır. Kredi kartının limiti ise genellikle maaş bordrosuna göre düzenlenir. Sizin maaş bordronuz olmadığını düşündüğümüz zaman yüksek bir kart limitinizin olmayacağını belirtmemiz gerekir. Yine de bankaya ekstra teminatlar sunabilirseniz ya da kredi notunuz yüksekse, kart limitiniz daha yüksek olabilir.

BİR CEVAP BIRAK