Ana sayfa Piyasa Kripto Para Kendi Kripto Paranızı Nasıl Oluşturabilirsiniz?

Kendi Kripto Paranızı Nasıl Oluşturabilirsiniz?

1076
0
PAYLAŞ

Kripto para dünyasındaki gelişmelerin artması ‘kendi kripto paramı oluşturabilir miyim?’ sorusunu da beraberinde getirmeye başladı. Şayet Bitcoin, Dogecoin ve her geçen gün artan diğer kripto para birimlerinin sıkı bir takipçisiyseniz kendi kripto paranızı yaratmanın mümkün olup olmadığını merak ediyor olmanız çok normal. O zaman size iyi bir haber verelim… Evet, bu gayet mümkün ama hemen buna girişmeden önce incelemeniz gereken birkaç farklı seçenek ve akılda tutmanız gereken tavsiyelerimiz var.

Coin ile Token Arasındaki Fark

Bu işte ilk olarak coin ile token arasındaki farkı bilmeniz gerekir çünkü en önemlisi budur. Her ikisi de kripto paralardır evet ama Bitcoin, Litecoin, Dogecoin gibi kendi Blockchain teknolojisi üzerinde çalışırken, token ise Ethereum gibi mevcut bir Blockchain altyapısını kullanır. Blockchain en basit anlamıyla bir ağ tarafından yapılan ve güvenli hale getirilen işlemlerin kaydıdır. Bu yüzden coin’ler kendi bağımsız işlem ağına sahipken, token’lar işlemleri doğrulamak ve güvenliği sağlamak için kullandıkları ağın teknolojisine güvenirler. Genel olarak coin’ler, parasal varlıkları transfer etmek için kullanılır. Fakat token’lar ise fiziksel nesnelerden etkinlik biletlerine ve sadakat puanlarına kadar hemen hemen her şey için bir sözleşme oluşturabilirler. Token’lar genellikle ICO’lar aracılığıyla borsada serbest bırakılır ve bu da oyun platformları veya dijital cüzdanlar gibi projelere kaynak sağlar. ICO sona erdikten sonra hala halka açık olan token’ları alabilirsiniz.

Peki herkes Herkes bir token oluşturabilir mi ? Bu sorunun cevabı evet. Fakat, ICO’lar içerik oluşturucularından yatırımcıların paralarını alıp kaçtıkça olay daha da karışık hale geldi. ABD’nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ICO’lara karşı sert önlemler alıyor ve token’ları hisse senedi gibi düzenlenmiş menkul kıymetler olarak ele almak için hareket ediyor. SEC, yatırımcıların bir ICO’da başlatılan token’ları satın almadan önce kendi araştırmalarını yapmaları konusunda uyarıyor.
Kripto paraların ardındaki en önemli fikir temel kodun herkes tarafından erişilebilir olmasıdır. Ama bu kripto paranın anlaşılmasının kolay olduğu anlamına gelmez.

 

Coin ve Token Üretmek 

Açık konuşmak gerekirse Coin ve Token üretmek ortalama bir insan için en uygun olanıdır. Yaratma platformu teknik işi yapacak ve bitmiş coin’i veya token’ı size teslim edecektir. Mesela CryptoLife size bir Coin üretecek ve sizin yapmanız gereken tek şey ise coin hakkındaki coin sayısından logosuna kadar olan parametreleri girmek. Bu hizmetin taban fiyatı 0,25 BTC olup, coin’inizin kaynak kodunu birkaç gün içinde alırsınız. Ayrıca bir halka açık ICO’su olsun ya da olmasın bir token oluşturabilirsiniz. Zaten bu esas olarak akıllı bir sözleşmedir.

Token’lar herhangi bir varlığı temsil ederler. Hatta arkadaşlarınız arasında alışveriş yapmak için, gerçek değeri olmayan ya da ciddi bir amacı olmayan bir token bile oluşturabilirsiniz. Bu yol daha hızlı, basit ve daha ucuz oluyor, çünkü yeni veya çatallanmış bir Blockchain oluşturmak ve sürdürmek zaman, çaba gerektirmez, bunun yerine Bitcoin veya Ethereum için kullanılmakta olan teknolojiye güvenir.

 

BİR CEVAP BIRAK